Jaro v Máchově kraji

Máchův kraj je úžasná destinace s romantickou krajinou, do které se zamiloval i Karel Hynek Mácha. A kdy jindy se sem vydat než v máji, měsíci lásky. Pojďme se toulat po krajině pískovcových skal, rybníků a romantických hradů. Na své si přijdou ale také milovníci aktivního vyžití.


S našimi tipy začneme trochu aktivně a pozveme vás do areálu Vrchbělá v Bělé pod Bezdězem. Areál si oblíbí rodiny s dětmi, milovníci in-line bruslí a také dalekých rozhledů. Najdeme tu totiž parádní 7,5 km dlouhou in-linovou dráhu, lanové centrum a velké dětské hřiště. Děti jen tak nedostaneme z velkých dřevěných prolézaček, které jsou replikami hradů Bezděz, Zvířetice a Ralsko; houpaček, bludiště nebo trampolín. Víte, jak vypadá lelek lesní? Odpověď nejen na tuto otázku zjistíme při příjemné procházce naučnou stezkou s deseti zastávkami. Celý areál budeme mít jako na dlani z 27 m vysoké rozhledny, ze které je také krásný výhled na hrad Bezděz. Den strávený ve Vrchbělé uteče jako voda a malí i velcí na něj budou rádi a dlouho vzpomínat.

V Máchově kraji se probouzí kultura k životu. Při návštěvě bychom neměli vynechat výšlap na hrad Bezděz, který je symbolem celého kraje. Speciální jarní program pro rodiče s dětmi si připravila šermířská skupina Parchanti, která předvede pravý šermířský boj s příběhem pod názvem Jedna země, jeden král. Novinkou letošního jara budou také vzácné dřevořezby z Křížové cesty, které zde od letošního roku budou vystaveny. U hradů ještě zůstaneme a pozveme vás i na další hrady a zámky Máchova kraje, které otvírají po zimě své brány. Od dubna se můžeme vydat na hrad Houska, zámek Doksy nebo objevit kouzlo zámku v Zákupech.

Už jste navštívili Liščí stezku v obci Kravaře? Pokud ne, tak můžeme jen doporučit! Na nenáročném okruhu dlouhém přibližně 5,4 km najdeme celkem 7 zastavení, která jsou oživena dřevěnými sochami vodníka a zvířat, která můžeme spatřit v místních lesích. Na stezku se můžeme vydat pěšky, s kočárkem nebo i na kole.

Na jaře vás nemůžeme ochudit o pozvánku do Pekla, a to nejen za bledulemi, jejichž koberce pokrývají na jaře celé údolí. Českolipské Peklo v údolí Robečského potoka má sice strašidelný název, ale najdeme tu romantické údolí, které je národní přírodní památkou. My se projdeme po naučné stezce, která nás provede osadou Karba s roubenkami a údolím s pískovcovými stěnami s vytesanými místnostmi a železničním viaduktem.

Kdyby vás v Máchově kraji zastihla jarní bouřka s pořádným lijákem, máme pro vás tip na příjemně a zajímavě strávený čas v suchu. Památník Karla Hynka Máchy je umístěn v nejstarším dochovaném domě v Doksech – roubence se šindelovou střechou a věžičkou, která přečkala všechny zhoubné požáry města. Objevíme tu expozici zachycující život a dílo básníka romantismu Karla Hynka Máchy, jeho vztah ke kraji, který ho inspiroval k napsání básně Máj. Ve druhé části přízemí se můžeme seznámit s expozicí Rybářství a rybníkářství na Českolipsku, mapující vývoj tohoto odvětví v regionu.

Jistě jsme nezmínili všechny zajímavosti a tipy na jarní výlety z této nádherné destinace. Ale jaro si zde určitě náramně užijete. Pro více tipů navštivte náš profil na sociálních sítích REGION LIBEREC a FB Máchův kraj – turistická destinace.

  Zámek Doksy Jan FrýbaHrad Houska Jan PaslerPeklo Matyáš Gál
                                                Bezděz Petr MusilLiščí stezka Petr Musil