Jaro v Jizerských horách

Jaro nám začalo a Jizerské hory čekají po zimním spánku na své návštěvníky. Pod roztávajícím sněhem se na povrch dere zelená tráva a krajina se pomalu probouzí k životu. V letošním roce také Jizerské hory oslaví několik výročí, tak se pojďme společně podívat, která to jsou.


Jaro nám přineslo rozkvétající přírodu a svou krásně zelenou barvu lákají jarní Jizerskohorské bučiny. Už není žádným tajemstvím, že tento náš skvost byl jako první přírodní památka zapsán v roce 2021 na světový seznam UNESCO, což je velký úspěch. Můžeme zde objevovat krásu vodopádů, skal rozmanitých tvarů, horských potoků a drsnou jizerskohorskou přírodu. Na kole nebo pěšky můžeme vyrazit na Viničnou cestu, která protíná divoké severní svahy Jizerských hor a patří k nejkrásnějším v celých horách. Po vrstevnicové pohodlné cestě nás provede i 6 zastavení naučné stezky.

K jaru patří rozkvetlá příroda a drobné kvítky jarních kytiček. Jestli máte také rádi pohled na tyto květy v jarních dnech stejně jako my, vydejte se na Louku Bledulínu. Najdeme ji v malé vesničce Předlánce, nedaleko Frýdlantu. Pokud byste si výlet rádi v této oblasti prodloužili, udělejte si okružní výlet přes nedalekou přírodní rezervaci Meadry Smědé.

Na státním hradu a zámku Frýdlant si každým rokem připomínají významná výročí. Letos se vydáme Po stopách šlechtických rodů. Konkrétně si připomeneme historii rodu Harrachů. A proč zrovna rod Harrachů? Letos totiž uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. A kdo byl vlastně rod Harrachuů? Harrachové patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody naší historie. Působili u císařského dvora, zemské správy, armády a diplomacie. Byli průkopníci v hospodaření, sklářství i dokonce včelařství.

Nejkrásnější pohled na jarní krajinu bude z výšek našich rozhleden a Jizerské hory jsou rozhlednami rozmanitých tvarů a výšek proslulé. Chráněná krajinná oblast Jizerské hory v letošním roce oslaví neuvěřitelných 55 let od svého vzniku. Nenechte se zmást! Oblast byla sice vyhlášena v roce 1967, ale v platnost vstoupila až o rok později.

A máme tu dalšího oslavence! Naše dominanta Ještěd, ze kterého je vidět na celý Liberec, v letošním roce oslaví 50. výročí své existence. Na Liberec a do okolí vám nabídne výhled také rozhledna Císařský kámen nedaleko obce Rádlo. Nad obcí Příchovice se můžeme vydat k majáku Járy Cimrmana, kde najdete i muzeum tohoto našeho cestovatele, génia a vynálezce. Oblíbené jsou i kamenné rozhledny jako je Černá Studnice, Královka, Proseč či Bramberk, která se tyčí nad lučanským údolím. Zapomenout nesmíme ani na královnu Jizerských hor, kterou je naše osmiboká kamenná rozhledna Štěpánka.

Posledními našimi tipy potěšíme i rodiny s dětmi, na které čeká v Jizerských horách nejedna naučná stezka. Tak trochu na konec světa se vydáme za stezkou s osmi zastaveními, která nás nechá nahlédnou na práci poctivé řemeslné práce. Cestu řemesel najdeme v Pousce u Frýdlantu a kromě krásných dřevěných soch na nás čeká i osm kvízových otázek a překvapení na konec.  

Pro více tipů nejen z jarních Jizerských hor nezapomeňte sledovat naše sociální sítě, kde jsme jako Region Liberec a také mrkněte na webové stránky Jizerek - www.jizerky.cz a jejich sociální sítě.

Jizerskohorské bučiny Míra ChmelaŠtěpánka Míra ChmelaZámek Frýdlant Marek Šaroch
                                                 Meandry Smědé Az fotkyMaják Míra Chmela