Jaro v Českém ráji

Zima už se s námi loučí, poslední stopy sněhu odtávají a to znamená jediné. Příroda se nám začíná pomalu probouzet ze zimního spánku a s ní i úchvatná místa a aktivity, které nám nabízí Český ráj. Tak se na ně pojďme společně podívat!


Jelikož už milovníci teplého počasí a slunečných dní netrpělivě vyhlíželi konec zimního období, tak se u vyhlídek ještě zdržíme. Český ráj je úchvatnou krajinou plnou skalních měst, romantických údolí i historicky bohatých objektů a pokud je nestihnete všechny důkladně prozkoumat zblízka, obdivujte je z výšky. Vyražte tak za skalními vyhlídkami, jakými jsou Krkavčí skála či Kde domov můjBesedických skalách a mějte tak odsud vše na dosah ruky. Jestliže však raději chcete obdivovat rozmanitost místních rozhleden, nechte se okouzlit netradiční Čížovkou tyčící se do výšky ve tvaru jehlanu nebo rozhlednou Skokanský můstek u Lomnice nad Popelkou, jež byla vybudována na úpatí nájezdové věže skokanského můstku. A co říkáte na nejnižší rozhlednu na světě? Nejnižší rozhledna Járy Cimrmana se nachází v blízkosti města Semily a k jejímu zdolání musíte sestoupit jeden schůdek dolu. Nemusíte se však bát. Ačkoliv se budete nacházet pod úrovní země, otevřou se vám zde neodolatelné výhledy na panorama Krkonoš i Jizerských hor.

Výletníci na kole i pěšky pak pro své cesty jistě ocení vydání praktického flipbooku, jenž je umístěný na webových stránkách Českého ráje. Elektronický průvodce zde doporučuje celkem 28 tipů na pěší výlety a množství cyklotras, díky nimž budete moci navštívit známá i neznámá zákoutí tohoto malebného regionu. Jeho novinkou jsou pak tipy pro bezbariérové výlety, které jsou vhodné pro invalidy či maminky s kočárky. Vyberte si tak zde z celkem 12 okruhů, kde se můžete vydat Po stopách Albrechta z Valdštejna či Okolo zámku Humprecht a hradu Kost.

U hradů a zámků se ještě zdržíme. Jarní období s sebou totiž přináší jejich opětovné otvírání a oživení. Návštěvníci se tak mohou těšit na řadu akcí i klasických prohlídkových okruhů, kterými si budou moci zpříjemnit chvíle na cestách. Jedním z nich je zámek Hrubý Rohozec, který můžete v rámci nabízených prohlídek navštívit nejen za bílého dne, ale rovněž v noci. Na hradu Kost se pak můžete vrátit zpět do minulosti a prozkoumat místní paláce, historickou mučírnu nebo přízemí Velké bílé věže s modelem hradu a počítačovou animací jeho vývoje.

Vaše kroky by však neměly minout ani tradiční ukázku lidové architektury Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, který od dubna otevře svou stálou expozici s názvem Od jara do zimy věnující se tradičnímu zemědělství v Pojizeří. Na výstavě se tak budete moci seznámit s agrárními obyčeji, s průběhem prací na statku či s praktikami a zvykoslovím je doprovázející.

Český ráj je však místem plným kouzel a k němu vázajících se magických příběhů. O tom se můžete přesvědčit při putování Za pověstmi Českého ráje. Se zakoupením Cestoknížky v infocentrech se tak můžete s rodinou vydat za dobrodružstvím, které vás v rámci 12 pověstí provede po nejkrásnějších koutech a skvostech regionu a kde si užijete spoustu legrace, překvapení i poučení. Děti pak mohou na vybraných výletních místech sbírat cenná razítka, za které následně obdrží drobné ceny. V rámci bádání tak můžete zjistit Jak vznikl rubín, Kdo naučil Turnováky brousit drahé kameny nebo se můžete setkat s patronem Hrubé Skály – s Černým rytířem.

Navštivte s námi Český ráj nejen na jaře a pro další tipy na jedinečné výlety nezapomeňte sledovat náš Facebook (REGION LIBEREC), Instagram (@regionliberec) a webové stránky, kde nás najdete jako www.liberecky-kraj.cz.

        Český ráj Besedické skály FrýbaČeský ráj Kost FrýbaČeský ráj Čížovka Moucha