Zima v Máchově kraji

Turistická oblast Máchův kraj je především známa jako letní letovisko, ale vězte, že létem to tady nekončí.

Zimní Máchovo jezero láká každoročně nejen spousty bruslařů, běžkařů, ale i jachtařů, kteří na speciálně upravených plachetnicích, tzv. eiskách, plachtí křížem krážem po zamrzlém jezeře. My tak využijeme možnost poznat tajemná zákoutí této největší plochy v severních Čechách, obujeme brusle a hurá na okružní jízdu kolem jezera. Vodní plocha je více než 2 km dlouhá a díky členitým břehům je její obvod asi 7 km – čeká nás tedy dostatečný prostor na všechny možné i nemožné piruety a otočky. Avšak přidáváme velmi důležitá upozornění. Na zamrzlou vodní plochu se nikdy nevydávejte sami a vždy si ověřte tloušťku ledu, která by dle všeobecných doporučení měla být ideálně mezi 18 až 25 cm.

A když zrovna tyhle podmínky nebude Máchovo jezero splňovat, nepropadejme panice a brusle neschovávejme zatím do skříně. Vydejme se na umělé kluziště, které leží na opačné straně Doks v areálu TJ Doksy Termit. Zde si totiž můžeme zabruslit na speciálně upravené umělé ploše.

Areál Termit je také výchozím bodem dvou běžkařských okruhů, červeného (9,2 kilometru) a žlutého (3,8 kilometru). Nejen tyto okruhy, ale i zdejší turistické stezky slouží v zimních měsících jako tratě pro běžkaře. V loňském roce vzniklo několik nových, strojově upravených tras. A pokud bude letošní zima alespoň trochu štědrá na sníh, budou tyto trasy pro dychtivé běžkaře opět připraveny.

V Doksech ještě malou chvíli zůstaneme. V zimním období můžete navštívit Muzeum Čtyřlístek a Městskou knihovnu Doksy, které si pro Vás připravili bohatý adventní program pro malé i velké. Těšit se můžete na vyzdobené muzeum a dokonce si můžete vyrobit svojí vlastní vánoční ozdobu.

Nejznámější skálou Ralské pahorkatiny je určitě Juliina vyhlídka. Výstup na ní je nenáročný a je tak ideálním výletem v zimním období i pro děti. Auto tentokrát zanecháme v obci Vranov, odkud se pěšky vydáme po červené turistické značce. Po asi 350 metrech narazíme na rozcestí s odbočkou na Juliinu vyhlídku, kde se dáme doprava a průchodem mezi skalami se dostaneme na temeno skalního bloku, odkud je pěkně vidět město Mimoň či zřícenina hradu Bezděz. A nemusíte se bát, vyhlídka je zabezpečena zábradlím.

Za trochou tepla a zahřátí se navštívíme zámek Zákupy. Ten od minulého roku nabízí speciální zimní okruhy. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem či loveckými trofejemi. Součástí je i historická zámecká kuchyně, apartmá arcivévodkyně Marie Terezy a pokoje v I. patře zařízené jako honosný prvorepublikový byt lesního rady Josefa Mati.

Snad jsme vás přesvědčili, že oblíbený Máchův kraj stojí za prohlídku i v zimě. Další tipy pak najdete na našich sociálních sítích, kde jsme jako @regionliberec a na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz.

                                                              Máchovo jezero Míra ChmelaČapská palice Míra Chmela