Podzim v Českém ráji

Podzim. Pro většinu lidí méně oblíbená část roku, kdy začíná být počasí chladnější, je čas si obléct kabát a uvařit teplý čaj. Na druhou stranu je to roční období, kdy se krajina stává čarovnou, romantickou a zároveň barevnou, díky listům v barvách oranžové, žluté a hnědé. Byl by hřích nevyrazit v těchto podzimních dnech na nějaký výlet nebo i menší procházku. Proto se podívejte, jaká místa jsme pro vás vybrali v Českém ráji!

     Zámek SvijanyRiegrova stezkaJičín

V takových prostorách Valdštejnova paláce na náměstí v Jičíně je skryto Regionální muzeum a galerie, vyhledávané návštěvníky zejména díky jeho interaktivní expozici – Muzeu hry. Stálou expozici je možné projít s Rodinným průvodcem, který je součástí vstupenky. Upozorňuje na nejzajímavější exponáty i na interaktivní místa označená zvláštním symbolem a zároveň vybízí návštěvníky, aby objevili v každé místnosti kopii historické mince a přenesli si její obraz frotáží do svého průvodce. Zkrátka skvělá zábava, která pobaví nejen děti.

V červnu 2016 se otevřely brány zrekonstruovaného Zámku Svijany, který tak získal stejnou podobu, kterou se pyšnil na přelomu 17. a 18. století, kdy patřil rodu Valdštejnů. Navíc je zde pro děti připravena putovní či zámecká hra Arcane, kterou dozajista ocení! Tahle dobrodružná hra nás provede zámkem a jeho neuvěřitelnou historií či jeho okolím. Naším věrným průvodcem bude herní aplikace v tabletu nebo telefonu, která nám bude zadávat úkoly, radit jak překonat překážky a v případě nouze i napoví. Krom toho, že hra vyzkouší náš důvtip a postřeh, zároveň nás a naši rodinu či přátele velmi dobře zabaví. A co víc, ti nejbystřejší a nejšikovnější z nás, kteří se dostanou do cíle, čeká malá odměna.

Všichni ví, že nejhezčím měsícem pro návštěvu Riegrovy stezky je podzim, kdy jsou okolní lesy nádherně zbarveny. Trasa stezky nás provede po pravém břehu řeky Jizery a přes přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova. Stezka je vhodná i pro děti, zažijí tu totiž nejedno dobrodružství. K vidění tu jsou studánky, skály, vyhlídky, hydroelektrárna a především galerie nad řekou a tunely pro pěší.

A co takový podzim v sedle kola? Vždyť i v tomto období můžeme vyrazit na nejeden bezva cyklo výlet. Třeba rovnou k zámku, hradu a zřícenině najednou! Čeká nás 44 kilometrů, ale bez jakéhokoliv většího stoupání. Z Jičína vede trasa do Sobotky, na hrad Kost, odtud k Prachovským skalám a zpět do Jičína. Cyklotrasy po málo frekventovaných silničkách, lesních cestách a pěšinkách, které nás zavedou nejenom ke známým místům, ale i ke skrytým skvostům, už čekají. Byla by škoda je nechat čekat dlouho. Ze sedla kola to je totiž nejlepší! Tak tři, dva, jedna, jedeeem! A rovnou sem: https://mapy.cz/s/mehetesofa

 A nezapomeňte s námi objevovat Český ráj i na sociálních sítích, kde nás najdete jako @regionliberec. Skvělé tipy na výlety najdete také na webových stránkách Českého ráje - www.cesky-raj.info a jeho sociálních sítích.