Podzim v Jizerských horách

Podzim v Jizerských horách, to zní jako skvělý nápad! V létě i v zimě jsou Jizerské hory plné turistů, ale pravé kouzlo těchto hor zažijete právě na podzim. Krásu tohoto pestrobarevného období můžete pozorovat hned z několika vyhlídek a rozhleden, které Jizerské hory nabízejí. Podívejte se na naše tipy a navštivte Jizerské hory.

                                                                 Muzeum skla a bižuterieOřešník
Jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek Krásná Máří se nachází nedaleko Tetřevích bud. Ze samého vrcholu je úchvatný pohled na Frýdlantsko, a to zejména na střechu unikátního hejnického chrámu Navštívení Panny Marie. Pokud jste turisticky zdatnější, vystoupat můžete na jednu ze tří vyhlídek, které mají na jejich samém vrcholu dřevěné kříže. Skalní dominanta Ořešník dnes patří do Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, které byly v roce 2021 vyhlášeny za památku UNESCO. K Ořešníku vystoupáte po vytesaných schůdcích do skály až na vrchol, kde se nachází první kříž, postavený františkány z kláštera v Hejnicích. Za nejkrásnější skalní vyhlídku je považován Paličník. Vyhlídková skála Paličník je také cílovým místem pro horolezce, kteří zde mohou lézt celoročně, samozřejmě jen na skalách, které jsou k lezení určené. A jako poslední ze třetice vystoupat můžete na Frýdlantské cimbuří.

Jestli dumáte, kam v Jizerských horách vyrazit i s dětmi. Máme pro Vás hned několik tipů. Pro milovníky zvířat a zoologických, můžete vyrazit do té liberecké. Zoo v Liberci je odjakživa spojována s bílými tygry, podle kterých je pojmenován i zdejší hokejový tým. Dnes už bohužel tyto tygry v zoologické zahradě nenajdete. Kousek od lyžařského střediska Severák, v podhůří Jizerských hor najdete mini Zoo Hrabětice. K vidění jsou zde vcelku běžná zvířata, jako jsou prasata, vietnamská prasátka, kozy, ovce a mnoho dalších. Vyrazit dále můžete do Muzea výroby dřevěných hraček v továrně Detoa Albrechtice v Jiřetíne pod Bukovou. Samotná prohlídka Vám umožní nahlédnout do celého procesu výroby hraček, kde vznikají poctivé dřevěné hračky. Zpestřením prohlídky je možnost vyrobit si vlastní hračku v kreativních dílnách. Jsou zde předem připravené dílky, ze kterých si tu zde vyrobíte hračku dle svých představ. 

Milovníci sklářské tradice při nepříznivém počasí mohou zavítat do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. K nahlédnutí je zde hned několik expozicí. V secesní budově muzeum představuje své stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada. V roce 2020 bylo k muzeu přistavena stavba, která zvenčí připomíná skleněný krystal. Dále můžete navštívit Maják Járy Cimrmana. Historicky první muzeum Cimrmana, které pokřtili herci ze stejnojmenné divadelní scény v čele se Zdeňkem Svěrákem. Žijící skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem nabízí náhled do života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí. V samém centru dění stojí podstávkový dům, starý přes 200 let, ve kterém bydlí stálí obyvatelé skanzenu, a je zde umístěno také muzeum. 

To, a ještě více se můžete dozvědět na oficiální webových stránkách Jizerských hor. Dále nás nezapomeňte sledovat na našich facebookových stránkách a podělit se s námi s dalšími tipy.