Léto v Jizerkách

Když člověk slyší slovo hory, pravděpodobně se mu jako první vybaví zima, zasněžené kopce, lyžování nebo třeba horký grog. Pravdou ale je, že nejen Jizerské hory mají své nezaměnitelné kouzlo i v létě. Takový výlet ocení zdatní turisté, ale i rodiny s dětmi, které rádi vyhledávají aktivní odpočinek. Nemusíte se ale bát toho, že hory znamenají ihned skvělou fyzičku. Naopak, ukážeme vám, že i na horách lze vymyslet program, který ocení i ti nejmenší nebo méně zkušení z nás.


Rozhledna Kralovka Miroslav Chmela SIngltrek pod Smrkem Petr SlavikOsada Jizerka Chmela (6)

Výlet do malebné osady Jizerka, která je od roku 1995 zapsána jako vesnická památková rezervace, je vhodný nejen pro pěší turistiku, potěší ale i ty, kteří rádi pozorují krajinu ze sedla svého kola. Není třeba se obávat velké zátěže, výlety zde jde naplánovat jak pro zkušené horaly, tak pro rodiny s malými dětmi a kočárky. My doporučujeme navštívit třeba Pytlácké kameny – oblíbené vyhlídkové místo, které nabízí pohled do údolí Jizery nebo na Velkou a Malou jizerskou louku.

Pokud se ale při procházce chcete i něco nového dozvědět, v okolí Bedřichova je hned několik naučných stezek. Za nás doporučujeme třeba Technicko-přírodní naučnou stezku Černá Nisa anebo Mravenčí stezku, kterou ocení především děti. A pokud potřebujete zabavit i ty odrostlejší, vezměte je třeba na bobovku do Janova nad Nisou. 900 metrů dlouhá dráha, 22 zatáček, z toho 13 levých a 9 pravých, a 450stupňový karousel rozproudí krev v žilách nejednomu hrdinovi.

A pro koho by ani bobová dráha nebyl dostatečný adrenalin, Singltrek pod Smrkem nabízí všem milovníků cyklistiky více než 80 kilometrů tratí čtyř stupňů obtížností. Nástupní, zelená trasa, je vhodná pro zahřátí nebo třeba rodiny s dětmi. Na druhé straně nejdelším a zároveň nejnáročnějším stoupáním singltreku je první úsek Asfaltového traverzu, tak zvaná Asfaltová agónie. A ano, název treku je opravdu výstižný!

Pokud svítí sluníčko a je prima viditelnost, tak skvělým tipem na výlet je rozhledna Královka. Výhled z rozhledny je vskutku překrásný. Z nově vybudovaného ochozu nebo přes sklo v horním patře rozhledny uvidíme na severovýchodě hlavní hřeben Jizerských hor od Ptačích kup přes Holubník a Černou horu k Jizeře, na východ západní Krkonoše, na jihozápad údolí Bílé Desné a obec Bedřichov, Vysoký hřeben a lyžařský areál Malinovka, Ještědský hřeben a siluetu Ještědu. A co děti? Ty se určitě dostatečně vyřádí na bezva dětském hřišti, které bylo pro ně před rozhlednou vybudované.

My víme, teď je ještě asi zima, ale až bude sluníčko opravdu hřát, navštivte Lesní koupaliště v Liberci.Prvorepubliková plovárna v Lidových sadech má hlavní zdrojnici z Jizerského potoka, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.

Ať už vyberete výlet do přírody nebo pořádnou dávku sportu, Jizerky jsou sázkou na jistotu. Více tipů na výlety objevíte na turistickém portále www.jizerky.cznebo na sociálních sítích REGION LIBEREC a VISIT JIZERKY.