Léto v Máchově kraji

Sezóna letních dovolených začíná! Na túry po horách vás moc neužije, ale u vody se vám taky pořád ležet nechce? Nebo jeden z rodiny chce to a druhý tamto? Vyrazte na dovolenou do Máchova kraje. Ten je totiž něco jako chytrá horákyně. Nabízí atraktivní koupání u legendárního Máchova jezera, k tomu síť více i méně náročných cyklostezek, ale také spoustu romantických míst jako je známý Bezděz.


I v České republice můžeme zažít nefalšované letní dobrodružství u vody. A ani k tomu nepotřebujeme moře! Máchovo jezero patří k vyhlášeným prázdninovým letoviskům v našem kraji. Výletní itinerář nám může zpestřit třeba plavba po Máchově jezeře. Flotila složená ze čtveřice místních výletních lodí, pojmenovaných Jarmila, Hynek, Máj a Racek je připravená pro ty, kteří chtějí zažít letní dobrodružství a zároveň si výlet zpestřit pěším výletem v jeho okolí.

Větší adrenalinový nadšenci si s námi mohou vyzkoušet školu windsurfingu. Na Mácháči si nás pod svá křídla vezmou profesionální instruktoři a ukážou nám jak na to. A pokud nám zrovna nebude foukat vítr do plachet, budeme mít nachystaný Stand up Paddle – rychle se rozvíjející disciplínu na prkně s pádlem, která se sice velmi energeticky náročná, ale přitom i zábavná.

Pokud patříte ke kochacím cyklistům či in-linistům, pak si zamilujete zdejší cyklostezky, které zvládnete i s průměrnou fyzičkou. Rádi spojujete cyklovýlety i s dalšími aktivitami? Pak je pro vás trasa přes Holanské rybníky ta pravá. Rovinatý terén dlouhý dvacet kilometrů nám i s několika zastaveními vydá na dvě a půl hodiny i s přestávkami. Začátek výletu začneme u Zámku Zahrádky, odkud nás Máchova cesta zavede do obce Borek. Právě tady se nachází jedna z nejstarších obor v ČR. Obora je sice po většinu roku uzavřená, nahlédnout ale do ní můžeme ze zříceniny letohrádku Jíljov, odkud uvidíme třeba muflony nebo kozy bezoárové. Přes obec Sádky se pak dostaneme k Holanským rybníkům, ideální ke smočení v horkých letních dnech. Další téměř pohádkové zastavení nás čeká u Dolanského rybníku s pozůstatky starého mlýnu a nedalekým vodopádem. Pak můžeme ještě pokračovat ke Smrtce, což je skalnatá vyhlídka, a ke Koňskému rybníku, nebo se po stejné trase vrátit do Zahrádek.

Jestli hledáte program i pro děti, který bude bavit také nás dospělé, vezměte je na pohodovou procházku do Brniště na Stezku hastrmanů. Ratolesti se tu vyřádí na minihřištích a my tuhle cestu hravě zvládneme i s golfkama. Další skvělou naučnou trasou je třeba Liščí stezka. Turistická trasa značená šipkami, liščími stopami a dřevěnými plastikami lesní zvěře nás provede mezi obcemi Kravaře, Rané a Janovice.

Holanske rybniky Jan FrybaLisci stezka Petr Musil

Další skvělé letní tipy objevíte na turistickém portále www.machuvkraj.cz a na sociálních sítích REGION LIBEREC a MÁCHŮV KRAJ. Tak aloha na Mácháči!