Léto v Českém ráji

Kde jinde trávit léto než v ráji? Malebný kraj nabízí adrenalinové i odpočinkové zážitky. Dobrodruzi mohou slézat nespočet skal, vodní nadšenci sjíždět Jizeru na raftu, kánoi i paddleboardu. Milovníci historie se najdou v návštěvách hradů, zámků i legendami opředených zřícenin. Všudypřítomné kopce můžeme zase zdolávat pěšky, na kole anebo si užít vítr ve vlasech na koloběžce. Tak kam letos společně vyrazíme?


Českým rájem protéká Jizera, která je pro vodní sporty jako stvořená. A to i pro případné začátečníky. Stačí zajet třeba na Žlutou plovárnu na Malé Skále, kde si můžeme zapůjčit kánoi nebo i raft s veškerým vybavením. Řeka je klidná, ale opatrnosti není nikdy dost, čekat nás bude i menší jez. Kdo by si chtěl protáhnout tělo ještě trochu víc, může si na plovárně vyzkoušet jeden z nejoblíbenějších vodních sportů současnosti – paddleboard. Potrénujeme na něm rovnováhu, zlepšíme fyzičku a ještě si užijeme spoustu zábavy.

Kraj plný hor a romantických skalních měst je rozhlednám přímo zaslíbený. Ať už si chcete výhled zasloužit pořádným výšlapem nebo přijet raději autem, Český ráj vás zaručeně nezklame. Turistiky nejoblíbenější skalní vyhlídka nese název Mariánská vyhlídka, ležící jeden a půl kilometru od zámku Hrubá Skála. Daleký výhled do okolní krajiny nám nabídne notoricky známé panorama Trosek, Kozákova nebo na skalní pevnost Drábské světničky. Pokud se vám z výšek točí hlava, ale nechcete se připravit o rozhlednu, vydejte se k obci Nouzov, kde se nachází nejnižší rozhledna Járy Cimrmana.  Tolik toho z ní sice neuvidíme, ale tím si náladu zkazit nenecháme.

Šlapat po schodech na rozhlednu není pro vás? V celé CHKO Český ráj jsou desítky skal s povolením pro lezení. Nejoblíbenější oblast na Hruboskalsku se jmenuje příznačně Skalák a považuje se za kolébku českého pískovcového lezení. Lano můžete vytáhnout i v Prachovských skalách, nezapomeňte se ale ke skalám chovat tak, aby si je mohly užít i další generace. Kdo si netroufá na klasické horolezení, může vyzkoušet zdolat viu ferratu Vodní brána u Semil. A to třeba i s instruktorem, který nám vysvětlí základy a pomůže získat sebejistotu.

Pokud plánujete výlet i s malými dětmi, vydejte se na Kopicův statek u obce Kacanovy. U statku se nachází krátká okružní trasa s reliéfy slavných postav české historie, které tu kdysi vytesal do skal tehdejší majitel statku. Okruh s více než třiceti vytesanými díly je skvělý způsob, jak děti naučit základy naší historie. Potkat se tu můžeme třeba s Karlem IV., Šemíkem i českým lvem.

Via ferrata Vodni brana Miroslav Chmela Kopicuv statek Jakub Podobsky Marianska vyhlidka Jan Fryba

 A nezapomeňte s námi objevovat Český ráj i na sociálních sítích, kde nás najdete jako @regionliberec. Skvělé tipy na výlety najdete také na webových stránkách Českého ráje - www.cesky-raj.info a jeho sociálních sítích.