Léto v Lužihorách

Na začátku léta jedni turisté dohánějí plány, které nestihli na jaře a jiná si schovávají vybrané výlety právě do teplých měsíců, kdy si mohou lehnout na louku a přivonět ke smrkové smůle. Na rozdíl od jiných hor nejsou ty Lužické tolik exponované, takže si je můžeme užít i bez davu turistů.

 


Máme tady nějaké fandy bikeparků a pumptracků? Věříme, že ano. Pumptracková cyklodráha v Jablonné v Podještědí byla zbudována svépomocí partou nadšenců tohoto sportu a je pro malé i velké. Pumptrack je u dětí čím dál oblíbenější a získává čím dál víc příznivců. Pro děti je pumptrack ideální možností, jak si zlepšit jízdní schopnosti a dovednosti. Naučí se pracovat s rovnováhou, překonávat překážky a ovládat kolo na nerovném terénu. Ti větší by pak rozhodně měli zakusit bikepark Polevsko, kde si pro ně nachystali pět různě propojených trailů různé obtížnosti a náročnosti. Vítáni jsou i e-bikeři, kteří si tu můžou nejen zařádit, ale také dobít svá kola.

Po dávce sportu by ale měl přijít i odpočinek. Prožití příjemných chvil u jezera můžeme strávit v rekreačním areálu Kristýna. Hlavním lákadlem areálu je bezesporu po celé léto hladina jezera. Voda je čistá, obklopená písčitými a travnatými plážemi. Až nás omrzí vodní radovánky, můžeme se procházet nebo projíždět po cyklostezce vedoucí po hrázi a kolem řeky Nisy, zahrát si s přáteli volejbal, tenis či si užít surfování a další vodní sporty.

Skály a lesy, které tvoří romantický dojem celých Lužických hor, si užijeme při výletu na skalní hrad Sloup. Leží nad stejnojmennou vesničkou Sloup v Čechách a utváří zde přímo symbolickou dominantu, skoro jako Pražský hrad nad Prahou, akorát v malebné romantické verzi. Po jeho návštěvě nám jistě dáte za pravdu, že patří k našim nejlépe zachovalým a nejkrásnějším skalním hradům.

Především pány potěší fakt, že Lužické hory jsou také Mekkou pivovarníků a milovníků piva. Na pár kilometrech sousedí větší, menší i úplně malinkaté pivovary. Pivní stezka propojuje minipivovary, pivovary a podniky, kde se podává pivo z místní produkce. Nabízí kromě toho i zážitky, které putovaní od jednoho pivovaru ke druhému osvěží minimálně ve stejné míře jako pořádně vychlazený ležák. Pivní stezku můžeme projít za pár dní nebo projet na kole za víkend, a to klidně s celou partou přátel!

A co ti, co i v létě ocení široké výhledy do dálky? Nejvýchodnější část Lužických hor je jistě jednou z jejich turisticky nejzajímavějších částí. V této oblasti se nachází větší množství skal, z nichž mnohé nabízí nádherný výhled po okolních svazích. Jednou z takových skal je i Popova skála nacházející se pár kilometrů od Hrádku nad Nisou. Výstup na ní je nejvýhodnější začít v osadě Dolní sedlo, kde necháme automobil na malém parkovišti na konci obce a odtud se vydáme po zelené značce až na vrchol!

 Pro více tipů na výlety sledujte naše sociální sítě, kde jsme jako REGION LIBEREC, aby vám neunikly žádné informace. Poznávat Lužické hory můžete také na sociálních sítích a webových stránkách www.doluzihor.cz nebo www.luzihory.cz.

Hrad Sloup Petr Musil   Rekreacni areal Kristyna Miroslav ChmelaPopova skala Miroslav Chmela