Jaro v Českém ráji

Říká se, že jaro v Českém ráji nemá chybu. Proto jsme připravili několik tipů, kam můžeme v těchto slunečných jarních dnech vyrazit.


Český ráj si pro své návštěvníky připravil na novou sezonu praktickou novinku, kterou ocení všichni výletníci, a to na kole i pěšky – elektronické tipy na výlety, a to ve formě flipbook. Těšit se můžeme na 28 tipů na pěší výlety, které nás zavedou do všech koutů této úžasné destinace. Ani cyklisté nemusí být smutní, pro ně je zde připraveno ještě více výletů. Tento elektronický průvodce nám nabídne i výlety za filmem a pohádkou, kde se podíváme například na zámek Sychrov za známou Zlatovláskou nebo do Jičína za loupežníkem Rumcajsem.

Když už mluvíme o této pohádkové postavě. Nově otevřena je po rekonstrukci Galerie Rumcajsův svět v budově jičínského zámku. Těšit se můžeme na spoustu interaktivních prvků, které prohloubí zážitek z návštěvy a dostanou nás přímo do příběhu loupežníka Rumcajse a jeho rodiny. Zní to jako výlet hlavně pro děti, ale ani rodiče se na tomto výletu nebudou nudit. Pro rodiče jsou zde připraveny dva vědomostní kvízy nebo informace o Václavu Čtvrtkovi a Radku Pilařovi, díky kterým je Jičín známý jako město pohádek.

A jelikož začíná jaro a přicházejí slunečné dny vydáme se do přírody. V Dolním Bousově čeká čtyřkilometrová naučná stezka. Dozvíme se zajímavé informace a děti jistě budou mít velkou radost z dobrodružné hry, která je pro ně na této stezce připravena. Podklady jsou k vyzvednutí v infocentru nebo je možné je stáhnout na internetu. Na stezce budeme procházet krásnou krajinou kolem rybníků Pivák, Zvolínek, Podlesník a Pískový.  

V přírodě zůstaneme a pozveme vás za Babou a Pannou, tedy k hradu Trosky. Je to symbol Českého ráje, který si můžete projít individuálně, bez průvodce. Výhled z vrcholu bude takhle na jaře jistě stát za to!

PhotoPick 56847 1280 bacovsky vaclav

Zmínili jsme již zámek Sychrov, ale ten není jediný v Českém ráji, který můžeme navštívit. Své prohlídky nabízí i zámek Svijany, kde si prohlédneme krásné prostory a ti, kteří mají rádi pivo, budou moci ochutnat to svijanské. vyrazit můžeme také na hrad Kost, který je nově po dokončené rekonstrukci. Všimnout si můžeme nové dlažby, opravené parkánové zdi i stěna skalního masívu. Novinkou je také vstup do přízemí Velké věže, kam dříve návštěvníci nemohli, a prohlédneme si také na zajímavou 3D projekci modelu hradu Kost v plastovém provedení.

Jedny z posledních tipů od nás budou na krásné výhledy do našeho kraje. Výhled do českorájské kotliny se nám nabídne, pokud vyšplháme na rozhlednu Kopanina nedaleko obce Frýdštejn. Kolem této cihlové krásky sice vyrostly během let stromy, ale výhled z ní je stále možný a určitě doporučujeme její návštěvu. Dobrým tipem na výlet jsou také procházky na Husníkovu vyhlídku v Besedických skalách skalními bludišti Kalich a Chléviště.

PhotoPick 57786 1280 mira chmela

A nezapomeňte s námi objevovat Český ráj i na sociálních sítích, kde nás najdete jako @regionliberec. Skvělé tipy na výlety najdete také na webových stránkách Českého ráje - www.cesky-raj.info a jeho sociálních sítích.