Jaro v Jizerkách

Jaro nám začalo a Jizerské hory čekají po zimním spánku na své návštěvníky. Hory jsou plné technických, kulturních památek a přírodních atraktivit. My pro vás máme několik tipů, kam takhle na jaře vyrazit.


Jaro nám přineslo rozkvétající přírodu a svou krásně zelenou barvu lákají jarní Jizerskohorské bučiny. Už není žádným tajemstvím, že tento náš skvost byl jako první přírodní památka zapsán v minulém roce na světový seznam UNESCO, což je velký úspěch. Můžeme zde objevovat krásu vodopádů, skal rozmanitých tvarů, horských potoků a drsnou jizerskohorskou přírodu. Na kole nebo pěšky můžeme vyrazit na Viničnou cestu, která protíná divoké severní svahy Jizerských hor a patří k nejkrásnějším v celých horách. Po vrstevnicové pohodlné cestě nás provede i 6 zastavení naučné stezky.

PhotoPick 66348 1280 az fotky 

K jaru patří rozkvetlá příroda a drobné kvítky jarních kytiček. Jestli máte také rádi pohled na tyto květy v jarních dnech stejně jako my, vydejte se na louku Bledulínu. Najdeme ji v malé vesničce Předlánce, nedaleko Frýdlantu. Pokud byste si výlet rádi v této oblasti prodloužili, udělejte si okružní výlet přes blízkou přírodní rezervaci Meadry Smědé.

Na státním hradu a zámku Frýdlant si pro nás připravili velké změny prohlídkové trasy, která doposud patřila v Čechách k těm nejdelším. Nově bude trasa rozdělena na hradní a zámecký okruh, z nichž každý bude trvat optimálních 60 minut. Milovníci historie si ale jistě nenechají ujít ani jednu z tras. Novinkou je také otevření trasy Zbraně, zbroj a rytíři, která o víkendech nabídne komentované prohlídky hradní zbrojnice s možností návštěvy zámecké věže, která byla doposud zpřístupněná maximálně dvakrát do roka. Pro malé návštěvníky je připravena speciální dětská prohlídka, která se od letošního roku přesune do zámku a provede děti kastelánským křídlem, hlavní schodišťovou halou a dětským pokojem s hračkami, se kterými si hrály dcery posledních majitelů.

Nejkrásnější pohled na jarní krajinu bude z výšek našich rozhleden a Jizerské hory jsou rozhlednami rozmanitých tvarů a výšek proslulé. První zmíníme naši dominantu Ještěd, ze kterého je vidět na celý Liberec. Na Liberec a do okolí vám nabídne výhled také rozhledna Císařský kámen nedaleko obce Rádlo. Nad obcí Příchovice se můžeme vydat k majáku Járy Cimrmana, kde najdete i muzeum tohoto našeho cestovatele, génia a vynálezce. Oblíbené jsou i kamenné rozhledny jako je Černá Studnice, Královka, Proseč či Bramberk, která se tyčí nad lučanským údolím. Zapomenout nesmíme ani na královnu Jizerských hor, kterou je naše osmiboká kamenná rozhledna Štěpánka.

PhotoPick 64341 1280 az fotky PhotoPick 64428 1280 az fotky

Posledními našimi tipy potěšíme i rodiny s dětmi, na které čeká v Jizerských horách nejedna naučná stezka. Tak trochu na konec světa se vydáme za stezkou s osmi zastaveními, která nás nechá nahlédnou na práci poctivé řemeslné práce. Cestu řemesel najdeme v Pousce u Frýdlantu a kromě krásných dřevěných soch na nás čeká i osm kvízových otázek a překvapení na konec.  

Pro více tipů nejen z jarních Jizerských hor nezapomeňte sledovat naše sociální sítě, kde jsme jako Region Liberec a také mrkněte na webové stránky Jizerek - www.jizerky.cz a jejich sociální sítě.