Pěší turistika

Ufff, tolik možných tras tu je, že nevíte, jakou dřív projít? Zaškrtněte si jen ty, o které máte zájem.

Jak nejlépe poznat místa, kde jste ještě nebyli? Pěšky. A že to za léto určitě všechno nestihnete. Po kraji je totiž víc jak 2 680 km značených turistických tras, takže je tu nezvládneme všechny popsat, ale vybereme vám alespoň pár, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Stejně jako ve zbytku Česka jsou i u nás trasy dobře značené, takže se nemusíte bát, že zabloudíte. Posilněte se vydatnou snídaní, nazujte pohorky a vydejte se do přírody. Je pravda, že je to u nás trochu do kopce, ale odměnou vám budou výhledy, dobrá kondička i nezapomenutelné zážitky.

Mezi ty nejpopulárnější trasy patří třeba dálková trasa Hřebenovky, která vede z Česko-saského Švýcarska až do Krkonoš. Doporučujeme ji rozdělit na etapy, přece jen má skoro 140 km.

Zlatá stezka Českého ráje, procházející cennými přírodními lokalitami, skalními městy a romantickými údolími kolem roubených stavení, hradů a zámků i rozhleden. Její celková délka je 119 km a vine se od Mladé Boleslavi přes Drábské světničky, Kost, Trosky, Hrubou Skálu, Turnov, Frýdštejn, Kozákov až do Jičína. 

V hledáčku turistů jsou i trasy v Geoparku Ralsko, které byly dlouhou dobu díky vojenskému prostoru nepřístupné.

Opravdoví pěší guruové jistě ocení Jizerskou magistrálu, která prochází kolem rozhleden, rašelinišť, skalních vyhlídek s dalekými rozhledy, vodopádů, bučina a malebnými vesničkami.

Do Krkonoš přitahují turisty daleké výhledy, unikátní fauna a flóra, nejznámější vrcholy i rozmanitost terénu, který uspokojí náročné i rekreační turisty. Je ale důležité mít na paměti, že velká část regionu leží na území Krkonošského národního parku, a proto je nutné dodržovat pravidla návštěvního řádu.

V celém regionu přibývá tras, které pamatují i na osoby se sníženou pohyblivostí. Nejedná se pouze o tělesně postižené včetně vozíčkářů, ale jsou to také senioři a rodiny s malými dětmi a kočárky, pro které byly proznačeny nejpřístupnější trasy.

Aby bylo putování jednodušší, připravili jsme pro vás tipy na výlety, které si můžete doma vytisknout a vzít s sebou do kapsy. Koukněte níže.

Pro příznivce onlinekomunikace jsou k dispozici i v bezplatné aplikaci „Průvodce Libereckým krajem.“