Hrady a zříceniny

Věděli jste, že tu máme 51 hradů a hradních zřícenin? Nezdržujte se hledáním a vyberte si podle zájmu.


Mohutné hrady se důstojně tyčí nad korunami stromů a dohlížejí na to, abychom my dole pod nimi nezapomněli na jejich slavnou minulost. Dovolte jen malou ochutnávku. Dlouhou a bohatou historii regionu připomínají hrady a zámky, které jsou rozesety zejména po Českém ráji a Máchově kraji. Symbolem Českého ráje je zřícenina gotického hradu Trosky s věžemi Babou a Pannou na čedičových skalách, opominout nelze nejstarší hrad z poloviny 13. století – Valdštejn, tajuplný hrad Kost, lovecký zámeček Humprecht, pohádkový zámek Hrubá Skála či bohatě zařízený zámek Hrubý Rohozec. Zámek Sychrov s největší sbírkou francouzského portrétního umění ve střední Evropě a řezbářskou výzdobou patří k nejnavštěvovanějším památkám kraje.

I Máchův kraj je z hlediska historických památek velmi pozoruhodné. Historický vývoj celého regionu byl ovlivněn polohou na staré obchodní cestě do Horní Lužice, na území Českolipska leží více jak šest desítek zřícenin hradů původně střežících tuto stezku. Nejznámější památkou tohoto regionu je gotický královský hrad Bezděz, založený Přemyslem Otakarem II. nebo skalní hrad a poustevna Sloup. Neopakovatelné kouzlo mají zámek Lemberk, spojovaný s osudem svaté Zdislavy, zámek Zákupy, který užíval císař Ferdinand I. Dobrotivý jako letní rezidenci, nebo hrad a zámek Grabštejn s pozoruhodnou kaplí sv. Barbory.

V Jizerských horách je nejvýznamnější hrad a zámek Frýdlant, který patřil Albrechtu z Valdštejna a rodu Clam-Gallasů, jenž zde 1801 zřídil první hradní muzeum ve střední Evropě.

S krkonošským regionem je spojený rod Harrachů, který od 17. století vlastnil jilemnické panství. Sídlem rodu se stal zámek v Jilemnici, nyní je zde muzeum.