Zámky

Liberecký kraj je krajem pohádkovým a zámky posetým. Takovými, které znáte z filmů (Nesmrtelná teta, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Zlatovláska nebo Princ Bajaja), i těmi, které na své objevení čekají jako zakletá princezna.

Zámek Lemberk vznikl přestavbou středověkého hradu, na němž podle legendy konala zázraky sv. Zdislava. Rozlehlý zámek v Zákupech sloužil jako letní rezidence bývalého rakouského císaře Ferdinanda I. Celoročně otevřený romantický zámek Sychrov miloval kromě filmařů a návštěvníků také skladatel Antonín Dvořák. Jednou z dominant na pískovcových skalách Českého ráje je renesanční zámek Hrubá Skála, který ale slouží jako wellnesshotel. 

Zámek Hrubý Rohozec má více než 30 bohatě zařízených místností hraběcí rodiny. Gotika, renesance, baroko, rokoko a klasicismus jsou k vidění na zámku Dětěnice s historickými programy a plesy a středověkými hostinami.

S rodem Valdštejnů je svázány historie zámků ve Frýdlantě, v Mnichově Hradišti a v Jičíně. V zámku Jilemnice sídlí Krkonošské muzeum, ve kterém nechybí mechanický ozvučený betlém a nejjemnější lněná příze na světě.

Zámek Stránov láká na sbírku motýlů, brouků, historických kočárků a panenek a ten v Bělé pod Bezdězem udivuje, s jakou lehkostí a harmonií se doplňují stavební slohy od renesance po baroko.

Jako rezidence velkopřevorů maltézského řádu sloužil renesanční zámek Horní Libchava. Lovecký zámeček Humprecht tvoří jedinečnou dominantu nad Sobotkou a proslavila ho téměř 17 metrů vysoká hudební síň s výtečnou akustikou. Staré Hrady u Jičína milují hlavně děti.