Technické památky

Většina technických památek je spojená s železnicí nebo řemeslem. Tak jsme vám to rozdělili.


Baví vás technické památky, kde se něco hýbe a zajímavě funguje? Tak to si u nás fakt užijete!

Mlýn Oldřicha Prášila v Železnici je parádní ukázkou řemeslného fortelu mlynářů, sekerníků a strojařů. Kus historie se dochoval v Podsemínském mlýně s Francisovou turbínou a v roztockém vodním mlýně s třísetletou tradicí. Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v Česku. Pokud chcete vidět v chodu vodní turbínu, navštivte interaktivní expozici Muzea energie ve Velkých Hamrech.

Vyhledávanou atrakcí je jediná česká zubačka na nejstrmějším úseku z Tanvaldu do Kořenova. Muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova měří 4,5 km a soukromá zahradní železnice ve Skalsku 500 m.

Obec Kryštofovo Údolí se pyšní unikátními slunečními hodinami s orlojem s 21 dřevěnými sochami. Prohlídku většiny pivovarů můžete absolvovat i s ochutnávkou, třeba ve Cvikově, ve Frýdlantě nebo na Hrubém Rohozci.

Pro odvážné je visutá galerie na Riegrově stezce ve skalnatém kaňonu Jizery 5,5 metrů nad hladinou řeky. Pěšky, na kole, ale klidně i autem můžete projet krytým dřevěným mostem v Bystré nad Jizerou.

Vzhůru k nadoblačným výškám se můžete vydat v hvězdárnách v Jičíně, Mladé Boleslavi a Turnově. Ve Smržovce už v roce 1912 vybudovali naši první sáňkařskou dráhu, jejíž raritou je kruhová 400stupňová zatáčka a závody se tam konají v létě i v zimě.

Pod rozhlednou Štěpánkou v Kořenově si můžete sami nebo s průvodcem projí expozici lehkého opevnění. V Libereckém podzemí se dozvíte mnohé o historii a současnosti civilní ochrany.

A na závěr se třeba vyfoťte s malým Marťanem, který na jiné mimozemšťany čeká u horského hotelu Ještěd, který přece tak trochu připomíná kosmickou loď.