Vyhledávání

Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023

trienale2023 hlavni plakat fin
Pořadatel:Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Místo konání:

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci n. N. - aktuální informace,

Datum konání:16.6.2023 až 7.4.2024
Charakter akce:Celostátní
Doporučeno pro:Aktivní dovolenou
Typ akce:Sklářské akce - Křišťálové údolí
Tematická kategorie:Výtvarné umění
Více informací na:https://www.trienale-jablonec.cz/
Anotace:Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou vždy 1x za 3 roky. Je přehlídkou toho nejlepšího, co se v posledních 3 letech objevilo na českém trhu v oblasti skla a bižuterie.

Podrobný popis:

Charakteristika projektu:

  • Je zaměřen na podporu kulturně-kreativních průmyslů. Navazuje na tradici mezinárodních výstav bižuterie a skla, které se za obrovského zájmu veřejnosti konaly pravidelně od 60. let až do roku 1989. Jedná se o největší nekomerční přehlídku současného českého skla a bižuterie v celé ČR.
  • S výjimkou doby rekonstrukce muzea byl pořádán v tříletém cyklu. V roce 2023 se uskuteční již 9. ročník.
  • Díky své jedinečné dramaturgii byl zařazen mezi nejvýznamnější akce Ministerstva kultury ČR a je pravidelně významně finančně podporován.
  • V rámci ročníku 2023 se uskuteční čtyři tematicky zaměřené výstavy, dvě sympozia a několik doprovodných akcí pořádaných ve spolupráci s partnery.
  • Na hlavní výstavě TRENDY.DESIGN.PRODUKCE (16.6.-12.11.2023) se představí 50 vybraných výrobců skla a bižuterie, od malých sklářských studií po velké sklárny a významné značky.
  • Trojice mladých nadějných sklářských výtvarníků dostane prostor na výstavě CESTA KE HVĚZDÁM (16.6.-12.11.2023) v architektonicky mimořádném prostoru skleněné muzejní přístavby.  Představeni budou Miroslava Ptáčková, Tomáš Prokop a František Jungvirt.
  • Tematicky zaměřené Sympozium autorského šperku (6 účastníků) vyvrcholí výstavou COMPUTER JEWELLERY, doplněnou pracemi dalších cca 30 tvůrců (7.12.2023-7.4.2024). Na sympoziu přislíbili účast: Martin Jošt Pouzar, Martin Verner, Kamila Housová Mizerová, Karol Weisslechner (Slovensko), Piotr Cieciura (Polsko), Theo Smeets (Německo).
  • Poprvé se letos projekt zaměří též na environmentální hledisko, a to výstavou a edukačním programem pro veřejnost a školy, obojí pod názvem MATERIÁL : SKLO – OBALY (16.6.-12.11.2023). Cílem je představit sklo jako trvale udržitelný, donekonečna recyklovatelný materiál.
  • V závěru roku bude spuštěno sympozium vánočních ozdob, které by mělo přinést nové, autorské kolekce tradičního českého artiklu od trojice renomovaných designových studií. Naváže tak na novou stálou expozici vánočních ozdob SVĚT ZÁZRAKŮ, kterou muzeum otevřelo v roce 2022.
 
load