Vyhledávání

Granátová sada šperků paní Michaely Hermanové

Granátová sada šperků, autor: Muzeum Českého ráje
Pořadatel:Muzeum Českého ráje v Turnově
Místo konání:

Muzeum Českého ráje, Turnov Skálova 71, Turnov, 511 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce:Místní
Doporučeno pro:Pohodovou dovolenou
Typ akce:Výstava
Tematická kategorie:Výtvarné umění
Více informací na:http://www.muzeum-turnov.cz
Anotace:V Klenotnici turnovského muzea je mimořádně vystavena „Granátová sada paní Michaely Hermanové“, jak byly pojmenovány prsten a náušnice, které dostala paní Hermanová darem od svého manžela, pana Jiřího Hermana.

Podrobný popis:

Pan Jiří Herman byl posledním majitelem turnovské brusírny drahých kamenů Herman & Palma, před jejím znárodněním v roce 1948. Sada není jedinečná jen využitím českých granátů mimořádné velikosti, ale také svým příběhem. Muzeum totiž obdrželo v minulém roce darem prsten, v jehož středu se nachází krvavě červený oválný briliantový brus českého granátu o rozměrech 8,8 x 7,0 x 4,13 mm a přibližné váze 2,00 ct, což z něj dělá jeden z největších veřejně známých českých granátů vůbec. Ten je spolu se 14 kulatými přírodními říčními perličkami o průměru 2,1–2,5 mm zasazen
ve 14 karátovém zlatě. Dosud nikdo v turnovském muzeu ani sám dárce prstenu netušil, že k prstenu existovaly ještě náušnice. Ty totiž paní Míša Hermanová darovala jako svatební dar. Náušnice i s novou paní majitelkou se stěhovaly do Německa. Když se ale v předchozím čísle Muzejního čtvrtletníku objevil článek o mimořádném daru v podobě prstenu (Příběh jednoho neobyčejného prstenu), paní majitelka se o tom dozvěděla a náušnice na mimořádnou výstavu zapůjčí. Oba šperky, které před mnoha desítkami let tvořily jednu sadu a pak byly rozděleny, se tak znovu setkají v Klenotnici turnovského muzea. Výstava bude doplněna o předměty a broušené kameny související s rodinou Hermanových a firmou Herman & Palma.

 
load