Vyhledávání

Stanislav Pokorný – Fotografie 2012 – 2022

GPV Pokorný
Místo konání:

Galerie Pod Věží, Staroměstské náměstí 69, Mladá Boleslav, 293 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:23.3.2023 až 22.4.2023
Charakter akce:Místní
Typ akce:Výstava
Tematická kategorie:Fotografie
Anotace:V měsíci březnu a dubnu 2023 jsou návštěvníci Galerie Pod Věží srdečně zváni na výstavu fotografií Stanislava Pokorného. Hlavním tématem jeho prací je portrét, krajina, architektura nebo panoramatická fotografie. Vernisáž se uskuteční 22. března od 17.00 hodin.

Podrobný popis:

Stanislav Pokorný

1952

Vystudoval Právnickou fakultu UK Praha a Institut tvůrčí fotografie Slezské university v Opavě.

 

Fotografie ho provází vlastně celý život. Fotografuje asi od 7 let, kdy dostal od otce svůj první fotoaparát. Byl jím bakelitový Pionýr 6×6”. V roce 1982 byl přijat do tehdejšího fondu Výtvarných umění a Svazu výtvarných umělců a stal se jedním z asi 600 fotografů tehdejšího Československa, kteří se mohli fotografií živit. Na poli profesionální fotografie působí více než čtyřicet let. V letech 2009-2019 působil jako kurátor prestižní Nikon Photo Gallery v Praze. Dlouhá léta (1983-2000) byl asistentem ve společném ateliéru Freda Kramera – tenkrát jednoho z nejlepších módních fotografů – a Prof. Mgr. Miroslava Vojtěchovského – špičky reklamní fotografie a uznávaného fotografa skla. Od nich získal to nejlepší co mohl, profesionální přístup k fotografii, úctu k řemeslu, preciznost a odpovědnost za výsledek vlastní práce s vědomím, že odevzdává dílo na nejvyšší profesionální a umělecké úrovni. Nebylo proto náhodou, že se mu fotografie skla stala osudnou a po celý život se jí živil.

Je členem Unie výtvarných umělců, Federation of European Professional Photographers FEP a Asociace profesionálních fotografů České republiky, ve které rovněž v letech 2004-2017 působil jako president a předseda správní rady. Je autorem několika publikací (Večery s fotografem, Pán Bůh zaplať,  12 Star Gallery – Czech Centre, London a další) a článků v odborných fotografických magazínech. Tvorba Stanislava Pokorného je zastoupena ve sbírkách Národního muzea fotografie Jindřichův Hradec a soukromých sbírkách. Ve své práci se zaměřuje hlavně na architekturu, portrét, krajinu, panoramatickou fotografii, reklamu a volnou tvorbu.


 
load