Vyhledávání

Výstava Krvavý román Josefa Váchala

Krvavý román
Pořadatel:Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace
Místo konání:

Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa nám. Osvobození 297, Česká Lípa, 470 34, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce:Regionální
Doporučeno pro:Aktivní dovolenou
Typ akce:Výstava
Tematická kategorie:Výtvarné umění - grafika
Více informací na:http://www.muzeumcl.cz
Anotace:Výstava věnovaná jedinému dílu - neznámějšímu tisku českého malíře, grafika a vyučeného knihaře Josefa Váchala. Jednotlivé výstavní panely přiblíží jednak osobnost autora, sbírku jeho „krvavých“ kolportážních románů, ale i samotný literární žánr. Součástí výstavy bude i faksimile, tedy velice přesné napodobení originálu, zmíněného knižního díla. Výstavu zapůjčilo Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli.

Podrobný popis:

Putovní výstava představí legendární Krvavý román
výstava 1. 3. – 1. 5. 2023, Galerie Jídelna ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě bude na dva měsíce hostit Krvavý román Josefa Váchala.
Krvavý román, s podtitulem Studie kulturně a literárně historická, vydal Josef Váchal (1884–1969) v roce 1924. Kniha je parafrází literatury, která hraničí s kýčem, je věnována krvavému románu, literárnímu žánru brakové literatury oblíbenému zejména v 2. polovině 19. století, pro nějž byl typický jednoduchý senzační děj plný zvratů, notná obsáhlost a sešitové vydání. Kniha má dvě části, studii žánru a vlastní krvavý román. Text byl sázen rovnou bez rukopisu, proto se v něm objevují časté tiskařské chyby, a můžeme tak dílo řadit k předchůdcům českého automatismu a surrealismu.
Josef Váchal vytvořil dílo v secesním duchu jako Gesamtkunstwerk a nejenže ho napsal, ale také vysázel, ilustroval dřevoryty, svázal a vlastním nákladem v počtu sedmnácti exemplářů vydal.

příloha

 
load