Vyhledávání

Miluše a René Roubíčkovi - 100

René Roubíček
Pořadatel:Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Místo konání:

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou U Muzea 4 / 398, Jablonec nad Nisou, 466 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce:Celostátní
Doporučeno pro:Pohodovou dovolenou
Typ akce:Výstava - Křišťálové údolí
Tematická kategorie:Výtvarné umění - design, sklo, výtvarné umění
Více informací na:https://www.msb-jablonec.cz/programy/miluse-a-rene-roubickovi
Anotace:Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo společně s firmou Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova a dcerami manželů Roubíčkových unikátní dvojvýstavu připomínající 100. výročí narození výjimečných osobností českého uměleckého sklářství.

Podrobný popis:

Projekt nazvaný jednoduše MILUŠE & RENÉ ROUBÍČKOVI – 100 tvoří dvě výstavy připravené na míru prostorám, v nichž jsou prezentovány. „Přínos manželů Roubíčkových nejen českému, ale i světovému sklářství je výjimečný. Proto jsme se rozhodli pojmout výjimečně i představení jejich děl veřejnosti rovnou na dvou výstavách. Se sklářem Jiřím Pačinkem oba dlouhá léta spolupracovali, je tedy logické, že jsme se dohodli na vzájemné spolupráci,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

V „krystalu“ jabloneckého muzea je k vidění výstava nazvaná JEN MY DVA, Křišťálový chrám v Kunraticích nabídne expozici SETKÁNÍ. Díky spolupráci s rodinou výtvarníků, dcerami Michaelou Lesařovou–Roubíčkovou a Renatou Roubíčkovou, na nich návštěvníci neuvidí díla z muzejních či galerijních sbírek, ale známé i méně známé práce přímo z ateliérů autorů. Jiří Pačinek pak zhotovil se svým týmem pro výstavu v Křišťálovém chrámu rozměrný lustr z hutního skla podle návrhu Reného Roubíčka.

Koncepci projektu i jednotlivé výstavy kurátorsky připravil Petr Nový z jabloneckého muzea. „Každá z nich má svůj vlastní příběh a jinou atmosféru. Díla manželů Roubíčkových jsou navíc ve všech odhledech nadčasová. Měli fantazie na několik životů. Dokazovali, že díky sklu je možné nezestárnout. Doufáme, že jako živá voda zapůsobí jejich díla i na návštěvníky,“ poznamenal. „Rád bych také poděkoval Michaele Lesařové–Roubíčkové, bez jejíž pomoci by tento projekt nikdy nemohl vzniknout“, dodává Nový.

Obě výstavy je možné navštívit od 10. června, v Jablonci nad Nisou až do 30. října, do Kunratic u Cvikova je možné zavítat do 28. srpna letošního roku. Projekt je součástí oslav Mezinárodního roku skla 2022.

příloha

 
load