Vyhledávání

Hromnice na stezce Sochy ve skalách

Koudelka Srdce
Pořadatel:Podralský nadační fond ZOD
Místo konání:

Sochy ve skalách

Datum konání:
Charakter akce:Místní
Doporučeno pro:Pohodovou dovolenou, Aktivní dovolenou
Typ akce:Jiný typ akce - Akce pro děti
Tematická kategorie:Folklórní a společenské akce - jiné společenské akce; Historické akce - jiné historické akce; Příroda, ekologie - flóra; Ekovýchovné a vzdělávací akce - akce pro školy a školní kolektivy, akce pro širokou veřejnost
Anotace:Hromnice, které se slaví 2. února, jsou prvním svátkem jara. V tento den naši předkové dodržovali spoustu zvyků a tradic, na některé z nich se již dávno zapomnělo. Co byste tedy měli na Hromnice dělat a čemu se naopak vyhnout? A proč se říká “Na Hromnice o hodinu více”?

Podrobný popis:

Hromnice, které se slaví 2. února, jsou prvním svátkem jara. V tento den naši předkové dodržovali spoustu zvyků a tradic, na některé z nich se již dávno zapomnělo. Co byste tedy měli na Hromnice dělat a čemu se naopak vyhnout? A proč se říká “Na Hromnice o hodinu více”?

Právě v tento den staří Slované uklízeli po zimě svůj domov a stáje. Pálili rovněž posvátné ohně, které měly očistný charakter. Dalším zvykem byl rituál první orby a také návštěva studánek, které se světily, aby po celý rok poskytly dostatek vody. Také naši předkové pomáhali Perunovi 2. února rámusit, aby zahnali zlé duchy. Muži bouchali například kladivem do skály, ženy pak vařečkami do hrnců nebo košťaty do podlahy.

Vydejte se cestou do skal a pomozte i vy mocnému bohu hromu zahnat zlé duchy.

Začátek a konec trasy: vstupní brána na stezku Sochy ve skalách, dále po žluté turistické značce zpět k Ekocentru Brniště.

Na stezce Vás čeká splnění 8 úkolů, na jejichž zvládnutí budete potřebovat 1 - 2hodiny.
 
load