Vyhledávání

Muzeum místní historie Jiřetín pod Bukovou - Vila Schowanek

V roce 2009 zrekonstruovaná vila Schowanek slouží dnes jako muzeum s expozicí místní historie a historie lyžování. Je to však i místo konání různých výstav, setkání a koncertů.

Vila Schowanek

Vila je dílem význačného jabloneckého architekta Roberta Hemmricha (1871–1946). Byla postavena v roce 1908 a následně ve 30. letech minulého století přestavěna do současné funkcionalistické podoby. V roce 2009 Obec Jiřetín p. Bukovou provedla její celkovou opravu. Schowankova luxusně zařízená vila byla obklopená rozlehlým parkem se skleníkem, bazénem a vodotryskem a ve své době soutěžila s přepychem vily libereckého barona Liebiga. Dodnes se zachovaly četné mramorové krby, dřevěné podlahy, okenní barevná vitráž, obklady stěn ze vzácných dřev či mramoru, kazetové stropy s dobovým osvětlením a řada dalších zdobných prvků. Perlou Schowankovy vily je zimní zahrada zdobená mramorem a broušenými skly v oknech vsazených do olověných vitráží.

Expozice historie lyžování v Jizerských horách

Tato expozice vznikla za účelem vytvoření prvního muzea lyžování v Jizerských horách. K jejímu vytvoření přispěl i fakt, že v Krkonoších podobných míst mají několik, ačkoli se v Jizerkách začalo lyžovat již o něco dříve. Expozice je amatérská, protože se naší výstavě věnujeme ve volném čase.

Naše sbírky soukromých nadšenců se začaly natolik rozrůstat, až vznikl problém s jejich skladováním. Záhy přišla nabídka od pana starosty z Jiřetína pod Bukovou vystavit naše exponáty v reprezentačních prostorách Schowankovy vily. Z výstavy by mohla mít radost i veřejnost, třeba i s nostalgickým úsměvem.

V naší expozici najdete přes padesát párů restaurovaných lyží z let 1890-1945. Avšak několik z nich jsou pouze repliky, jelikož originály se těžko shání. V depozitu máme dalších čtyřicet párů lyží, které se již na výstavu bohužel nevejdou. Vystaveno je i několik saní ze stejného období, včetně rohaček a renwolfů (vlčků).

Nesmíme zapomenout také na exponáty z naší největší sbírky kovových vázání, které se používaly hlavně v Alpách a Rakousko-Uherské armádě. K nim patří především tzv. „Lilienfeldské vázání“ patentováno v roce 1896, vynalezené moravským rodákem Matějem Žďárským (Matthias Zdarsky), který je považován za rakouského hrdinu či otce alpského lyžování.

Toto vázání umožňuje pohyb jako při chůzi, avšak je pevné v pohybu do stran. Alpské lyžování bylo tehdy u nás záměrně opomíjeno, jelikož přednost byla dávána severskému lyžování. Následovalo zaostávání českých sjezdařů, které trvalo donedávna. Matyáši Žďárskému a alpskému stylu je u nás věnována zvláštní pozornost. Je to takové naše malé zadostiučinění. 

Místní historie

Výstava zahrnuje exponáty vztahující se k historii obce, především dokumenty o rodině a továrně Schowanek. Jsou zde vystaveny hračky zachycující ucelený průřez výrobou od vzniku továrny po její dnešní produkci.

Expozice Jizerskohorských pomníčků spolku Patron

Drobné památky, kterým zde zjednodušeně říkáme pomníčky, jsou jedním z jizerskohorských fenoménů. Co si pod tímto pojmem představit? Jsou to například kapličky, boží muka na okrajích silnic a při lesních a polních cestách, nebo pouhé kříže upevněné na stromech či skalách, které připomínají různé, často tragické události.

Od prvopočátků Spolku Patron uplynulo tedy již bezmála úctyhodných 40 let. Za tuto dobu Spolek Patron obnovil dobrovolně a bez nároku na odměnu, stovky drobných památek, pro své členy vydává i vlastní časopis a shání peníze na nezbytné výdaje. V současnosti v řadách Spolku Patron, z.s. působí téměř stovka členů a příznivců se zaměřením na vyhledávání, evidenci a opravy drobných památek.

Truhlářské nářadí

 V této expozici je historické truhlářské nářadí a přípravky. Vystavené exponáty pocházejí z doby od počátku 19. století do poloviny 20. století.

Informace o trase

 
load