Vyhledávání

Tajuplné Kittelovo muzeum

Víte jak vypadala alchymistická dílna? Viděli jste někdy na vlastní oči čarodějnou knihu? To vše a mnoho dalšího můžete vidět v Kittelově muzeu na Krásné, u obce Pěnčín.

Muzeum se nachází na Krásné – Pěnčíně, asi 5 km jihovýchodně od Jablonce nad Nisou, v domě č. p. 11, který leží mezi "Burkem" a kostelem sv. Josefa. 

Expozice je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství. Mezi největší lákadla patří například alchymistická Kittelova pracovna nebo replika tzv. "Smržovského grimoáru", čarodějné knihy připisované právě Kittelovi. V muzeu se lze dozvědět řadu rad a informací z dob našich babiček z oblasti vaření, bylinkářství, vyšívání nebo výroby skleněných šperků.

Necelý kilometr od budovy Kittelova muzea probíhala v době kamenné (5 500 let před n. l.) těžba a zpracování kamene na výrobu pravěkých sekerek. Ty byly tehdy významným obchodním artiklem po celé Evropě. V muzeu je sekerkám věnovaná samostatná expozice.

V prodejně muzea mohou návštěvníci zakoupit mnoho Kittelovských suvenýrů – medicinální vína a sirupy Kitl, turistické známky, turistické vizitky, magnetky, knihy o Kittelovi a další. 

Muzeum je otevřeno v letní sezoně od května do září. 

Kdo byl tajemný doktor Kittel?

Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704–1783), slavný lékař a léčitel  z pomezí Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje. Výborně léčil, přijímal pacienty až z daleké Vídně nebo Prahy, staral se o místní šlechtu i chudé horaly. Císař Josef II. ho osobně navštívil v jeho domě. Léčitelské úspěchy byly tak velké, že se v Čechách o lidech na smrt nemocných říkalo: „tomu ani Kittel nepomůže“. Ze soukromých peněz vybudoval nejen svůj obrovský dům zvaný „Burk“, ale i přilehlý kostel, školu či faru. Jeho současníci si neuměli jeho léčebné úspěchy, bohatství a slávu vysvětlit jinak než tím, že zaprodal svoji duši ďáblu.

Co můžete vidět v Kittelově muzeu?

  • Stezka bosých nohou
  • Questing neboli hledačka
  • Hledání vykopávek v pískovišti
  • Nová dvoudílná turistická vizitka


Pěnčín (u Jablonce n. N.)

Krásná 11, Pěnčín, 468 21

Telefon:+420 483 305 143
GSM:+420 602 175 116
+420 725 414 415
Web:www.kittel.cz
Typ muzea
vlastivědné přírodovědné

Informace o trase

 
load