Smržovské vyhlídkové okruhy

Projděte se nenáročnou vycházkovou trasou s mnoha místními zajímavostmi a především s krásnými rozhledy.
Značení trasy:  modrá houbička smrže v bílém poli
Délka trasy: téměř 31 km

Jednotlivé výlety si každý může naplánovat podle vlastních sil a uvážení.

V centru města Vás trasa zavede nejen k Muzeu místní historie, které sídlí v Zámečku na náměstí T. G. Masaryka ale také k Muzeu panenek, které vzniklo ze soukromé sbírky paní Jakoubkové .Odtud můžete po vnitřním okruhu pokračovat ke skalní vyhlídce Finkstein. Tyčící se nad městem poskytuje návštěvníkům nádherný výhled na Smržovku, železniční viadukt a Jizerské hory.

Vnější okruh, který je také nejrozsáhlejším, Vás dovede z centra Smržovky, okolo viaduktu, přes Střední a Dolní Smržovku, kde cestou minete nejednu budovu zaniklých textilek, až k vyhlídce Terezínka. Od vyhlídky Vás lesní cesta podél skalních útvarů dovede přes Muchov, Vrchůru a Berany až k rozhledně Černé Studnici a Malému arboretu. Od rozhledny trasa směřuje k pramenu Nisy, odkud již není daleko do Muzea obrněné techniky.

Samozřejmě okruhy nabízí spousty dalších zajímavých míst našeho města, za zmínku stojí kostel sv. Archanděla Michaela nebo křížová cesta s obrazy Petra Urbana, která začíná na střední Smržovce u ovečkového betléma.

Sáňkařská dráha s jedinečnou zatáčkou karusel nebo v zimních měsících smržovský lyžařský běžecký okruh.  Nadšené sáňkaře zajisté potěší přírodní sáňkařská dráha, která vede od rozhledny Černá Studnice až k lyžařskému vleku Filip.

Navštívit můžete také městský lesopark s krásnými výhledy do okolí. Naleznete zde i Císařské kameny nebo Hartwigův pramen. Osvěžit se poté můžete v restauraci Parkhotel, kde probíhá i řada smržovských akcí.

Na řadě míst je možné výlet zkrátit nebo i přerušit.