Kaple sv. Máří Magdalény Zebín

Výrazný čedičový kuželovitý vrch Zebín - 399 m leží asi 2 km SV od Jičína. Na jeho vrchu stojí barokní kaplička sv. Maří Magdalény, která pochází z roku 1700 za časů působení kartuziánského řádu z nedalekých Valdic. Kartuziánské opatství bylo zřízeno již v roce 1627, kdy v Jičíně pobýval Albrecht z Valdštejna.

V roce 2001 se zde díky občanskému sdružení Zebín konala v kapli první ekumenická bohoslužba. V roce 2004 zde město Jičín zahájilo rekonstrukci a o rok později byla vydána žádost městu o možnost ekumenického využití kaple. Rada města tuto žádost přijala a na podzim byla kaple kompletně opravena. O rok později 22. července 2006 ve svátek sv. Máří Magdaleny byla kaple slavnostně posvěcena.

Kruhový výhled od kaple umožňuje vidět Prachovské skály, Trosky, Kumburk, Loretu, Kozlov a další. Je odtud také krásný rozhled po celé jičínské kotlině. Na úpatí Zebína, na místě zaniklé vesnice, najdeme také kostelík ze 14. století a dřevěnou zvonici.

Přístup: Přístup na vrchol je možný pěšky po značených turistických stezkách z několika míst v Jičíně. Autem lze dojet pouze ke dvoru Zebín, asi 1 km od vrcholu.

Poloha: asi 2,5 km na severovýchod od středu Jičína.

Valdice

Zebín, Valdice, 507 11