Šárovcova Lhota

Obec Šárovcova Lhota leží asi 3 km jihozápadně od Lázní Bělohrad a asi 8 km severozápadně od Hořic. Rozkládá se v údolí říčky Javorky v nadmořské výšce kolem 282 m n. m.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1551. Na výšině Hrádku dříve stávala tvrz, během husitství však byla roku 1423 vypálena vojskem Jana Žižky. V Šárovcově Lhotě se nachází pomník obětem 1. světové války.

Osada Libín leží na Hořickém chlumu, poprvé byla připomínána roku 1542. K vidění je zde roubené jednopatrové stavení č.p.3, které se dříve nazývalo Gregorův hostinec. Postaveno bylo po roce 1866 rusofilem I. I. Kubištou z Mlázovic podle „švejcarského mustru“. Dům je také zajímavý tím, že v letech 1916-1918 zde byly uschovány důležité listiny T. G. Masaryka. Pod osadou Libín se nachází Štursův pomník Aloise Jiráska z roku 1921.

mailŠárovcova Lhota

Šárovcova Lhota, 507 81