Svatojanský Újezd

Obec Svatojanský Újezd leží asi 2,5 km západně od Lázní Bělohradu. Rozprostírá se v Miletínském úvalu v nadmořské výšce kolem 321 m n. m.

Svatojanský Újezd je uspořádán ve tvaru typické české okrouhlice, kdy je zástavba soustředěna kolem okrouhlé návsi. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1354. Název obce byl odvozen od místní dominanty, kostela sv. Jana Křtitele, který byl ybudován na místě původního dřevěného kostela. Nynější kostel byl v roce 1887 postaven v novogotickém stylu a jeho zdivo je z opracovaných pískovcových kvádrů.

Na návsi roste mohutná lípa z roku 1918. V obci několik let žil a působil jako učitel významný český spisovatel a redaktor Stanislav Rudolf. V roce 1998 mu bylo uděleno čestné občanství obce Svatojanský Újezd. V roce 1999 zde byla otevřena nová knihovna pojmenovaná po tomto autorovi.

mailSvatojanský Újezd

Svatojanský Újezd, 507 81