Kostel sv. Petra a Pavla, Mimoň

Kostel sv. Petra a Pavla tvoří dominantu města Mimoň.

Tento farní kostel je zasvěcen sv. Petru a Pavlu a jáhnům sv. Agapitovi a sv. Jiřímu, jejichž ostatky jsou zde uloženy. Nachází se na místě původního kostela ze 12. století. Stavebně byl obnoven do barokního slohu v letech 1661-1663 italským stavitelem Guiliem Broggiem. Věž kostela byla postavena v roce 1674 a s kostelem byla spojena až po požáru města.

Dříve byl kolem kostela hřbitov, který je dnes již zrušený. Ze hřbitova se zachovala hřbitovní zeď, jejíž součástí bylo 5 hranolových kaplí. Ty byly postaveny v letech 1672-1675 a dodnes se z nich dochovala pouze jedna uprostřed jižní strany, která kdysi sloužila jako márnice. U kaple jsou barokní sochy sv. Zikmunda a Františka. Fara u kostela pochází z roku 1678.

Mimoň

Mimoň, 471 24