Levínská Olešnice

Obec Levínská Olešnice leží zhruba 5 km severovýchodně od Nové Paky. Rozkládá se v mírně členitém terénu po obou březích potoku Oleška.

Datum založení obce není přesně známo, ale obec patřila k hradu Levín, který byl založen roku 1239 Pakoslavem a jeho synem Načeratem z Brady. Rokem 1421 veškeré písemné záznamy o hradu končí a lze tak přepokládat, že ještě během 15. století jej majitelé opustili a hrad zanikl. V 15. století bylo levínské panství připojeno k panství kumburskému. Do dnešního dne se dochovaly jen pozůstatky hradních příkopů.

Dominantou obce je kostel Všech svatých, který je poprvé připomínán již ve 14. století. V roce 1780 byl tento původně gotický kostel barokně přestavěn. Dnešní podobu získal v roce 1833. V okolí kostela stojí 12 soch s církevními motivy, z nichž sedm vytvořil akademický sochař Antonín Sucharda z Nové Paky.

V blízkosti obce se na pohoří Levín a Kozinec nalézají polodrahokamy, jedná se zejména o acháty, jaspisy a krystalické drůzy a geody. Tento výskyt polodrahokamů a jejich bezohledná těžba měly za následek těžké poškození hradní zříceniny. Od roku 1998 jsou na předhradí pořádány oslavy výročí založení hradu.

mailLevínská Olešnice

Levínská Olešnice, 514 01