Česká brána v Bělé pod Bezdězem

Česká brána je jednou z původních bran, které sloužily ke vstupu do Bělé pod Bezdězem.

Pochází z počátků historie města, z doby, kdy byla Bělá opevněna. Hradby byly otevřeny pěti branami a malou brankou, „Fortnou“. Fortna existovala už od založení a opevnění Bělé a chodilo se tudy především, až do zřízení prvního vodovodu, pod město pro vodu. Věž brány má čtvercový půdorys se zdmi z hrubého kamene o síle 2,3 m. Vysoká je asi 13 m, což je podle historických pramenů pouze část původní výšky. Střecha byla obnovena novým krovem a krytinou. Zajímavé je i předbraní, kde jsou patrné zbytky padacího mostu, který sloužil k překonání téměř 20 metrů širokého příkopu, jenž byl součástí opevnění.

V současné době zde sídlí prodejní galerie Světlany Žalmánkové, kde můžete zakoupit keramiku, obrázky, malované kameny, kované předměty, šperky a ručně vyráběné textilie.

Z vrchního ochozu České brány je malými okénky krásný pohled na město. Galerie tedy slouží i jako vyhlídka.

mailBělá pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem, 294 21