Radnice v Bělé pod Bezdězem

Radnice se nachází na náměstí, první záznam o ní je z roku 1593, kdy obec zakoupila dřevěný dům.

Dřevěný dům byl v roce 1613 zbořen a na jeho místě byla postavena jednopatrová kamenná budova s mohutnou věží. V roce 1852 prošla rekonstrukcí a byla přestavěna na dnešní dvoupatrovou budovu. Na zdi je zavěšen původní český loket - ve středověku užívaná délková míra. Je to jeden ze tří, které se v Čechách dodnes zachovaly. Nad vstupem do budovy stojí latinský nápis jehož překlad zní: "Věže s hradbou a obraz udatného lva zdobí toto město, ale ty, lve Kriste, řiď je, zde sídlo je soudců, vězte to, bezbožníci, jejichž srdce nemají v úctě zákonů božích." "Vystavěno nákladem obce v roce, jenž značí soud - IVDICIVM - 1613".

Dnes v budově sídlí Městský úřad města Bělé pod Bezdězem.

mailBělá pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem, 294 21