Dřevěné šperky - Miroslava Řezníková

Dřevěné šperky, drobné dekorativní předměty

Miroslava Řezníková se řezbařině vyučila jako mladá dívka na Slovensku v družstvu lidově umělecké výroby v Rajci u Žiliny. Dlouhá léta se ale svému původnímu oboru nevěnovala, vrátila se k němu až v roce 1993. Tehdy do různých malých obchůdků a butiků začala dodávat první dřevěné šperky. Postupně se výroba rozšířila, dnes se s jejím zbožím můžete setkat na různých místech celé republiky. Jak sama říká, má ctižádost zdobit ženy a ve sklářském kraji kolem Železného Brodu schválně volila jiný materiál než sklo. V její dílně pomocí řezbářského náčiní vznikají originální vlasové spony, přezky, brože, přívěšky, náhrdelníky.

V Českém ráji se s výrobky Miroslavy Řezníkové můžete setkat v prodejně Muzea Českého ráje v Turnově, v Infoshopu Vejminek na Malé Skále nebo v prodejně regionálních výrobků na hradu Valdštejn.  Jste také vítání přímo v dílně v Koberovech na úpatí Kozákova.

Těžiště výtvarné práce spočívá v drobných dekorativních předmětech, převážně ze šperků, s využitím tuzemských dřev ovocných i jiných listnatých stromů (ořešák, jabloň, slíva, třešeň, škumpa, hrušeň, aj.).

Kromě spolupráce s několika odběrateli v ČR i zahraničí (boutique, galerie, ateliery) se snaží paní Řezníková vycházet vstříc individuálním přáním zákazníků přímo v místě výroby (zakázkové práce).

Od roku 1998 je navíc lektorkou při Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel v Praze, ale pořádá i jiné, buď týdenní nebo víkendové kursy. Miroslava Řezníková absolvovala několik společných výstav a módních přehlídek s jinými šperkaři a oděvními výtvarníky. Účastní se také mnoha řemeslných trhů, kde předvádí výrobu šperků.

Celoroční ukázka výroby.