Vyhledávání

Výlety za řemeslem a přírodními krásami v Máchově kraji

Tak, jako je Liberecký kraj rozmanitý svou krajinou, tak různorodí jsou i naši řemeslníci.

V Libereckém kraji najdeme regionální výrobky a služby od zdravých potravin až po autorské šperky či skleněné vánoční ozdoby. Tentokrát vás zveme na průzkum Máchova kraje, tak si ho pojďme představit. Znáte malé, ale turisticky významné městečko Zákupy? Protože jestli ne, rozhodně o dost přicházíte. Dominantou města mezi Mimoní a Českou Lípou je původně gotický kostel sv. Fabiána a Šebastiána a Státní zámek Zákupy, který sloužil jako letní rezidence rakouského císaře Ferdinanda I. Při jeho návštěvě se určitě zastavte v zahradách a na nádvoří, kde vaše oči uchlácholí skleněná fontána z dílny Pačinek Glass. Jedna taková čtyřmetrová plastika kdysi zdobila i liberecké náměstí. Liberečáci, pamatujete si tenhle modrý skvost?

Když už jsme u těch regionálních výrobců, víte, co dalšího se v Zákupech nachází? No jasně, je to výroba tradičních masopustních masek! Její součástí je i Eduard Held muzeum, zaměřené právě na karnevalové zboží. Expozice je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Tvořiví návštěvníci si mohou zakoupit polotovar masky a v dílně ho dle své fantazie namalovat.

V Zákupech je sice krásně, pojďme se ale o kousek přemístit. Co takhle navštívit Stezku skalních reliéfů u obce Brniště? Ve skalách objevíte nejrůznější sochy a reliéfy, například jelena svatého Huberta, obří hlavu, reliéf anděla i nahé dívky nebo mořskou rybu. Na stezce však nejsou pouze skalní reliéfy, ale i land-artová tvorba, jako třeba vstupní brána z větví a další instalace s přírodninami.

Pánové, jak často od vašich milých slýcháváte: „Já ale nemám co na sebe!“ Často? Tak to není nic jednoduššího, než jim ukázat naše místní zlaté české ručičky: Kreativní svět Anety Půhonné, LaJuPe nebo VartonChaos. Tyto šikovné dámy dokážou tenhle problém snadno vyřešit! Maminky zase ocení nosící pásy na děti Kawallo nebo prostorné a stylové batohy či tašky z dílny Péťaholka.

Všechny představované výrobce najdete na webu Liberecký kraj sobě. Internetový katalog nabízí více než tři sta lokálních značek uspořádaných do šesti kategorií. Vyhledávat můžete i podle tematických klíčových slov nebo se podívat do mapy a vybrat si ze svého nejbližšího okolí nebo podle cíle výletu.

A jestli vás zajímají tihle pomocníci v akci, koukněte na naše nejnovější video, které jsme vytvořili ve spolupráce právě s LK sobě. Najdete ho na našich sociálních sítích, kde jsme jako REGION LIBEREC. Pro více tipů na výlety v Máchově kraji navštivte také www.machuvkraj.cz nebo Máchův kraj na Facebooku a Instagramu.


Zákupy

Informace o trase

 
load