Jaro v Libereckém kraji

Kde jinde si užít slunečné jarní dny než v Jizerských horách. Nejkrásnější pohled na krajinu lze spatřit z našich rozhleden, a že jich tu je dost! Nesmíme opomenout důležité jubileum, které CHKO Jizerské hory v letošním roce oslaví. Bude to totiž už 55 let od zahájení provozu oblasti. Nenechte se zmást! Oblast byla vyhlášena již v roce 1967, ale v platnost vstoupila až o rok později.

A teď už k těm rozhlednám. Máme tu dalšího oslavence! Naše vyhlídková dominanta Ještěd, ze kterého je vidět na celý Liberec, letos oslaví jen o 5 let méně než CHKO Jizerské hory. Rozmanitý výhled na Liberec a jeho okolí vám nabídne také rozhledna Císařský kámen. Nad obcí Příchovice se zase můžeme vydat k majáku Járy Cimrmana, kde nalezneme i muzeum tohoto cestovatele, génia a vynálezce. Zapomenout nesmíme ani na královnu Jizerských hor, kterou je naše osmiboká kamenná rozhledna Štěpánka.

V Jizerských horách vyhlížíme teplé jarní dny a v Krkonoších rozkvétá příroda. Kam jinam vyrazit za jarními kytičkami, než do Krkonošského národního parku. Ten letos taktéž oslaví své narozeniny - 60 let od svého vyhlášení. Velmi se zde daří bílým bledulím. Prvním z našich tipů je Sklenářovické údolí, kam se dostaneme po žluté trase z Mladých Buků.

Pokud jste si přes zimu sněhu užili dost, na vrcholky hor se ještě rozhodně nevydávejte. Pozveme vás do krkonošských měst, kde už sníh z většiny roztál.

Na výlety láká Harrachov, krásné horské městečko se sklárnou a pivovarem. Sklárna a minipivovar Novosad & syn nabízí spojení příjemného s užitečným. Muzeum vystavuje sbírku historického skla a nabízí pohled na unikátní stoletou brusírnu, která je poháněna transmisemi a vodní turbínou. Příjemné jsou v tomto případě pivní lázně, které jsou součástí hotelu. Hlavní přísadou koupele je 5 litrů světlého a 5 litrů tmavého nefiltrovaného nepasterizovaného kvasnicového piva a drcený chmel.

V Máchově kraji se probouzí kultura k životu. Při návštěvě bychom neměli vynechat výšlap na hrad Bezděz, který je symbolem celého kraje. Speciální jarní program pro rodiče s dětmi si připravila šermířská skupina Parchanti, která předvede pravý šermířský boj s příběhem pod názvem Jedna země, jeden král. Novinkou letošního jara budou také vzácné dřevořezby z Křížové cesty, které zde od letošního roku budou vystaveny. Od dubna se můžeme vydat také na hrad Housku, zámek Doksy nebo objevit kouzlo zámku v Zákupech.

Turisté z Českého ráje jistě ocení vydání praktického flipbooku. O co vlastně jde? Jde o elektronického průvodce, jenž je umístěn na webových stránkách Českého ráje. Elektronický průvodce zde doporučuje 28 tipů na pěší výlety a množství cyklotras, díky nimž můžete objevovat známá i neznámá zákoutí tohoto malebného regionu. Novinkou jsou pak tipy pro bezbariérové výlety, které jsou vhodné pro invalidy a maminky s kočárky.

A pokud dáte na dobré doporučení, tak určitě navštivte Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Tady totiž poznáte tradiční ukázku lidové architektury. Od dubna zde bude otevřena také stálá expozice s názvem Od jara do zimy, která bude věnována tradičnímu zemědělství v Pojizeří.

Věděli jste, že se Lužické hory mohou chlubit vlastní zoologickou zahradou? Nachází se v resortu Malevil a své brány má pro veřejnost otevřené po celý rok. S rodinou tak můžete vyrazit za lamami, kozami, papoušky a spousty dalších zvířátek. Užijete si tak zábavné odpoledne se svými zvířecími kamarády.

Užijte si s námi jaro i online! Na našem Facebooku a Instagramu sdílíme s vámi každý den tipy a zajímavosti z regionů. Sdílejte s námi vaše fotografie z míst, které jste z článku navštívili!