Kam v zimě, když není sníh?

Zima už je u nás v plném proudu, ale na sníh jako kdyby zapomněla. Nemusíme však zoufat, Liberecký kraj nabízí spoustu možností, kam se vydat, i když nám počasí nepřeje. Tak proč toho nevyužít?

Nechme proto běžky a lyže ve skříni a probádejme společně nezasněženou krajinu Jizerských a Lužických hor, užijme si jedinečné expozice regionálních muzeí a galerií a zažijme dobrodružství s vědou a poznáním.

Pokud byste rádi zavítali za přírodními krásami Libereckého kraje, nesmíte vynechat Jizerskou magistrálu. Ačkoliv je oblast oblíbená zejména mezi běžkaři, díky nedostatku sněhu je momentálně přístupná i pro milovníky pěší turistiky. Projděte si pětikilometrový okruh známý jako „Pětka“ vedoucí z Bedřichova kolem Klikvové louky a proslulého bedřichovského viklanu nebo se vydejte podél největší přehrady Jizerských hor – Josefův Důl až k rašeliništi Na Čihadle, kde se po dřevěném chodníku dostanete k vyhlídkové věži. Na Jizerskou magistrálu vede celkem 23 nástupních míst z Liberecka, Jablonecka, Tanvaldska i Frýdlantska. Ať už ale vyrazíte odkudkoli, každá trasa Vás dovede k největším skvostům Jizerských hor a ukáže Vám všechna tajemství, která se v nich ukrývají.

Nedostatku sněhu můžeme využít také k návštěvě do srdce Lužických hor. Zde se můžeme vydat ze Stožeckého sedla směrem k Pěnkavčímu vrchu a po nevyužité běžkařské trati mohou naše kroky vést až k nejvyšší hoře pohoří – Luž. Na místě se nachází celoročně přístupná rozhledna, která nabízí úchvatná panoramata našeho krásného kraje i Německa. Odměnou za výstup Vám pak může být pohled na krásné roubené domy v osadě Myslivny, kde si můžete dát i něco dobrého na zub.

Jestliže se před zimou raději ukrýváte vevnitř, přijďte rozehřát svou promrzlou mysl do iQLandiaLiberci. Zde na Vás čeká čtyřpatrové vědecko-zábavní centrum s řadou expozicí pro malé i velké hlavičky. Prozkoumejte lidské tělo a jeho smysly, sílu přírodních živlů na Zemi nebo se zastavte v iQPlanetáriu, které si pro Vás každý víkend připravuje zajímavé projekce o vesmíru i naší planetě. Pokud Vám však nestačí zahřátí pouze Vaší mysli, zažijte adrenalinovou atmosféru v Laser Game v Centru Babylon, které se nachází doslova pár kroků vedle. Vezměte rodinu či přátele a prožijte dobrodružství v postapokalyptickém světě!

Milovníci historie a architektury si jistě zamilují státní Zámek Zákupy. Ten má své brány v zimních měsících pro veřejnost otevřen od úterý do neděle a čtyřikrát denně nabízí prohlídky svých útrob. Zimní okruh zahrnuje nahlédnutí do apartmá arcivévodkyně Marie Terezy, historické kuchyně, ale i císařský výtah či přízemí zámku. A když už Zákupy navštívíte, projděte se po okruhu Lesnické naučné stezky města, která Vás seznámí s lesy a přírodou, ale i s historií a zajímavostmi obce i okolních míst v Máchově kraji.

A když venku postrádáme třpyt napadaného sněhu, co si ho vynahradit blýskajícími se šperky?  Galerie GranátTurnově nabízí expozici věnovanou jedinečnému českému granátu a pro zájemce pořádá komentované prohlídky o jeho těžbě a zpracování do formy šperkových kamenů. Pokud Vás tento kámen doslova oslní – a my věříme, že ano – můžete si zakoupit některý z nabízených produktů a mít takový unikát u Vás doma. Pokud však raději oceňujete lesk skla, zavítejte do Muzea skla – Sklárny Novosad a synHarrachově, Muzea skla a bižuterieJablonci nad Nisou nebo do Sklářské krčmy AjetoLindavě, kde se kromě posezení u dobrého jídla můžete vcítit do role skláře a vyrobit si tak originální suvenýr. Tak se pojďte blýsknout s námi!

Ať už zvolíte aktivnější vyžití v našem regionu nebo se raději vidíte u odpočinkovějších aktivit, Liberecký kraj je pro Vás vždy perfektní volbou! Proto pro další tipy a informace nezapomeňte sledovat náš Facebook (REGION LIBEREC), Instagram (@regionliberec) a webové stránky, kde nás najdete jako www.liberecky-kraj.cz. Těšíme se na Vás za každého počasí!

Liberec