Zimní radovánky bez davů

Hola, hola, zima volá! Venku nám konečně padá sníh, a tak je ideální čas začít plánovat, kam naše stopy letos povedou. Kvalita, dostupná cena a pestrost zimních sportů, to je důvod, proč vyrazit za zimními radovánkami právě k nám do Libereckého kraje. Vždyť uznejte sami, máme přeci hned tři horské oblasti – Jizerské hory, Lužické hory a Krkonoše, které poskytují ideální sněhové podmínky.

Vyhlédněme si krásné zimní počasí a naplánujme výlet třeba na nejvyšší horu Jizerských hor, na Smrk. Zdejší krásy zimní krajiny jistě překvapí každého milovníka přírody a romantiky. A pokud zdárně zdoláme vrchol Smrku, můžeme se za odměnu pokochat nádhernými výhledy do okolní krajiny ze zdejší rozhledny. Rozhledna na Smrku je všem návštěvníkům volně přístupná po celý rok. Kromě Jizerských hor jako výletníci spatříme Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, Bezděz, a dokonce Říp.

Do Lužických hor se vypravme za klidem a dalšími zimními zážitky bez davů. V okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Kamenický Šenov – Prácheň a Prysk jsou v zimním období udržovány tratě pro běžecké lyžování. Navíc Lužické hory přirozeně pokračují do německých Žitavských hor, a můžeme tak po Lužickohorské magistrále dlouhé více jak 100 km přejíždět ze státu do státu a užívat si tento neobjevený přeshraniční region jako jeden celek.

Krkonoše se v posledních letech potýkaly se značným nárůstem návštěvníků, a to jak v letní tak zimní sezóně. V zimní sezóně jsou Krkonoše rájem pro lyžaře, běžkaře a obecně pro všechny milovníky zimní turistiky. Sjezdovky praskají ve švech a tvoří se nekonečné fronty. Pojďme společně objevit neznámé Krkonoše. Vydejme se na Liščí horu, přes její vrchol prochází jedna z nejoblíbenějších krkonošských magistrál z Jánských Lázní k Luční Boudě. Za návštěvu stojí také Friesovy boudy. Jedná se o středně velké útulny, které byly postaveny studenty z ČVUT a slouží k přečkání nepříznivého počasí či k malému odpočinku.

I taková návštěva Českého ráje má své zimní kouzlo. Už jen obyčejná procházka spící přírodou či skalními městy nás dozajista nadchne, neboť nám umožní užít si příjemného klidu v tomto ročním období, kdy je zde méně turistů. Poblíž města Semily můžeme navštívit i jednu atraktivitu, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Jeskyně mají celoroční provoz a oproti letním frontám není třeba na vstup čekat. Otevřeno je však pouze v týdnu od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin.

A pokud jste si mysleli, že jsme zapomněli na Máchův kraj, tak tomu tak není. Máchovo jezero v romantickém prostředí nedaleko hradu Bezděz nabízí v zimě za příznivých podmínek ideální možnosti bruslení na zamrzlém jezeře. Vodní plocha je více než 2 km dlouhá a díky členitým břehů je její obvod asi 7 km – čeká na nás tedy dostatečný prostor na všechny možné i nemožné piruety a otočky. Avšak přidáváme velmi důležitá upozornění. Na zamrzlou vodní plochu se nikdy nevydávejte sami a vždy si ověřte tloušťku ledu, která by dle všeobecných doporučení měla být ideálně mezi 18 – 25 cm.

Tak hurá do toho, vyrazme za malebnou zasněženou krajinou a užijme si Liberecký kraj v zimě. Aktuální informace o zimních střediscích, sněhových podmínkách a dalších tipech na zimní radovánky najdete také na našich sociálních sítích pod jménem @regionliberec nebo na našich webových stránkách.
Liberec