Vysoká kvalita a široký výběr zimních sportů – to jsou důvody, proč se Liberecký kraj řadí mezi nejlepší destinace pro zimní dovolenou. A my nemůžeme jinak než souhlasit, neboť Jizerské hory, horský hřeben Ještědu, Lužické hory a Krkonoše nabízí perfektní podmínky pro sjezdové lyžování, běh na lyžích a jiné zimní adrenalinové sporty. Tak proč tu příležitost nevyužít?

A čím jiným začít než Skiareálem Ještěd – tím pravým místem pro aktivní trávení volného času. Středisko nabízí 4 lanové dráhy a 6 vleků, které nám zajistí bezpečnou a rychlou dopravu na vrcholek sjezdové tratě. Sjezdovky jsou vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro zkušené a náročně lyžaře. Zábavu zde ale najdou i nelyžaři. Co takhle zkusit sáňkařskou dráhu? Vede od horní stanice lanovky Skalka až k tramvajové zastávce Horní Hanychov, což jí dělá 3 kilometry dlouhou. A jak nejlépe zavzpomínat na dětství než na pořádných sáňkách, kluzáku nebo lopatě? Každý tomu sice říkáme jinak, ale zážitek, ten budeme mít stejný! Od Ještědu se teď přesuneme ještě trochu více na Sever, a to do Bedřichova, kde na nás čeká slavná Jizerská magistrála. Všechny zimní běžkaře jistě potěší, že její běžecké stopy jsou pravidelně upravovány, a tak si všichni můžeme vychutnat jakoukoliv z celkem 170 kilometrů dlouhých drah. Příznivcům spíše sjezdového lyžování nabízí Jizerky přes 30 různých skiareálů. K těm nejoblíbenějším patří rozhodně již zmiňovaný Skiareál Ještěd a Skireál Jizerky, který propojuje hned tři areály – Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov.

A co teprve taková jízda na gumové nafukovací duši. Velmi oblíbená adrenalinová atrakce, ve speciálním sněhovém tobogánu, je nevšedním zážitkem pro jedince bez rozdílu věku. Někde vás vyveze speciální vlek a někde si to musíte vyšlápnout sami, abyste se mohli řítit klikatou dráhou dolů. Máte také možnost zažít jedinečnou atmosféru večerních jízd na osvětlené dráze. Snowtubingové areály jsou k dispozici například na Benecku a také v Bedřichově.

Lužické hory - neobjevený klenot pohraničí, který v sobě skrývá více, než se zdá. Pokud nastanou ideální sněhové podmínky, promění se okolí Cvikova na běžkařský ráj. V širokém okolí města se upravuje hned několik tratí, které zájemce pěknou provedou Lužickými horami. Menší okruh najdeme na loukách pod Zeleným vrchem o délce zhruba 3 kilometry. A jestliže se vydaří počasí, pokocháte se na něm hezkými výhledy na vrchol Klíč i město Cvikov. Pro opravdové nadšence ale doporučujeme trasu vedoucí na Lužickou magistrálu. V ulici K Rybníčku najdeme výchozí místo pro stopu obkružující vrch Kamenitý, pokračující směrem na Milštejn až na rozcestí k Lužické magistrále.

Oblíbený běžkařský stadion je k dispozici v areálu Horní Mísečky v Krkonoších. Nabízí perfektně upravené tratě pro klasické lyžování i bruslení. Tratě v délkách 1,5 až 10 kilometrů splňují parametry pro světový pohár a nuda tak rozhodně nehrozí. Už první pohled na zasněženou horu Kotel vás zcela jistě osloví. Rozhodnout se můžeme pro cestu, která vede hřebenovkou na Vrbatovu boudu a dál na Voseckou nebo Labskou boudu. Pokud ale potřebujeme spíše rovinku, zvolme trasu na Benecko přes Janovu Horu nebo Přední Labskou.

Jestliže patříte k milovníkům sjezdového lyžování a hledáte tipy na ty nejlepší sjezdovky, Krkonoše vás rozhodně nezklamou. Z těch nejoblíbenějších to je Ski areál Čertova hora, Skiresort Černá Hora – Pec, Skiareál Svatý Petr a nesmíme zapomenout ani na Skiareál Medvědín. Krkonošské sjezdovky patří mezi špičku regionu. Jsou nejdelší, skvěle upravené a horská střediska moderně vybavená pro maximální pohodlí. Nám stačí jen nacvaknout lyžáky do sjezdovek a pustit se po manžestru dolů!

Zimní období nabízí nespočet možností, jak si ho pohodově užít, ať už si vybereme lyže, sáňky, brusle nebo třeba sněžnice. Tak si zabalte zimní výbavu, něco dobrého na zub a vyrazte za námi do Libereckého kraje. A nezapomeňte sledovat naše sociální sítě, kde jsme jako REGION LIBEREC, ať máte ty nejčerstvější informace o zimních střediscích, sněhových podmínkách a dalších tipech na zimní radovánky.

Liberec