Za slavnými značkami

Tradiční výroba, řemeslná zručnost a výtvarné dovednosti mají na severu Čech dlouhodobou tradici. Skláři, textiláci, výrobci šperků, české bižuterie, výrobci potravin a další mistři řemesel svým věhlasem už dávno přesáhli hranice Libereckého kraje. Stačí se jen pozorně dívat a na něco z produkce „zlaté české ručičky“ narazíme téměř kdekoli. A u mnohých bychom to třeba ani nečekali.

Barevné bonbonky ve tvaru cihličky, čočky nebo kroužku. Víte, o čem mluvíme? No jasně, Lipo! Kdo by neznal tradiční cukrovinky, které opouští libereckou továrnu pod záštitou značky Mocca. Ryze česká rodinná firma sídlící v malebném kraji pod Ještědem zde působí již od roku 1928. A říká vám něco „zdraví v láhvi“ – aneb Kitl? Tahle rodinná společnost pocházející z Jablonce nad Nisou se zabývá výrobou ovocných a bylinných sirupů, medovin a medicinálních vín. Inspirací pro vznik firmy byl slavný lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, který pocházel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Svůj dům, který si postavil v obci Krásná, neměl na našem území obdoby, a tak je dodnes významnou a nepřehlédnutelnou roubenou stavbou, díky které si jej můžeme i nadále pamatovat. Kitellův dům totiž dodnes slouží jako muzeum a výstavní prostor seznamující s bohatou minulostí zdejšího kraje.

Rozhodně by vás také mohlo překvapit, že Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. Výroba dodnes probíhá klasickým způsobem s velkým podílem ruční práce. K nejstarším a také nejoblíbenějším hračkám patří mačkací figurky, které si kupují i dospělí jako suvenýry. V areálu ale také můžeme navštívit prohlídkovou trasu, na níž lze vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Asi mnozí tušíte, že Ferdinand Porsche je autorem legendárního automobilu Volkswagen 1200 "Brouk", ale mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích nad Nisou. Obytný dům, ve kterém se narodil, sloužil současně i jako provozovna živnosti Ferdinandova otce Antona Porscheho, který měl v přilehlém objektu prosperující klempířskou dílnu. Dnes si v jeho rodném domě můžeme prohlédnout interaktivní expozice, které nás seznámí nejen se životem Ferdinanda Porsche, ale také nás zapojí do poznávání světa techniky, technologií, bohaté historie i budoucnosti mobility.

Unikátní oblast Křišťálového údolí zmiňujeme často a rádi, a tak si to neodpustíme ani tentokrát. Po celém Křišťálovém údolí během staletí rostla sklárna za sklárnou. Díky vášni pro sklo a krásu ze severu Čech proudila do světa první hotová bižuterie, pověstný český křišťál, skleněné perle a křišťálové lustry. A jinak tomu není ani v dnešní době. Největší sklářskou firmou a předním světovým výrobcem skla je Preciosa, pod jejíž značkou jsou do světa vyváženy nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla a světelné instalace. Další ze světoznámých značek je Lasvit, jehož název v sobě spojuje lásku a světlo. Za touto značkou najdeme českého designéra a výrobce zakázkových světelných instalací, skla pro architekturu, dekorativního a užitého skla, a také kolekcí svítidel. Lasvit je inspirací pro celý svět, ale zdroj této inspirace se rodí doma v Česku, v srdci Lužických hor. Právě tam, v Novém Boru, má od roku 2019 společnost své sídlo.

Kávoví fajnšmekři zajisté znají kávu Nordbeans. Firmu v roce 2015 založili bratři Martin a Karel Kozlovi. Společnými silami praží výběrovou kávu, přičemž si především zakládají na jejím původu, a proto sami pravidelně navštěvují pěstitelské země, kávové farmy a také zpracovatelské závody. A že vám jejich jméno a značka něco říká? Ještě aby ne, jejich dalším projektem je také všemi oblíbené liberecké bistro DOK. Místo, kde se pod jednou střechou můžete skvěle najíst, a ještě nahlédnout pod pokličku místní výroby.

Věřte nám, s výčtem bychom mohli pokračovat i dále. Ostatní tipy si ale necháme na příště, ať se zase máte na co těšit. Kdo by ale nemohl vydržet, nechť zavítá na naše sociální sítě REGION LIBEREC anebo turistický portál www.liberecky-kraj.cz.