Za krásami UNESCO v Libereckém kraji

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Víme, je jich opravdu hodně. My bychom je všechny asi taky nevyjmenovali. Úplně bohatě nám ale stačí znát ty z Libereckého kraje – Jizerskohorské bučiny a vánoční foukané ozdoby z dílny Rautis. A pokud ani ty neznáte, rádi vám je představíme a k tomu přidáme navíc pár tipů na výlet v okolí.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším chráněným územím v Jizerských horách a zároveň patří i mezi největší v České republice. Bučiny mají plochu 27 km2 a začínají Oldřichovským Špičákem, pokračují přes Hemmrich nad Viničnou cestou až k úbočí Poledníku a roklím Bílého a Černého Štolpichu. Svoje místo na seznamu UNESCO získaly především díky zachovalým lesním porostům bez zásahu člověka. Bučiny se se tak dostaly mezi takové světové přírodní poklady, jako je proslulý Yellowstonský národní park, Bělověžský prales, Bajkalské jezero nebo africké pláně v Serengeti.

Jedna z nejkrásnějších místních vyhlídek je rozhodně Ořešník. Na její samotný vrchol sice musíme zdolat pár strmých schodů vytesaných do skály, ale výhledy budou stát za to. A pokud si z nás Rákosníček zrovna nedělá legraci, dohlédneme třeba na Smrk, Ptačí kupy a uvidíme i Hejnice s bazilikou Navštívení Panny Marie. A už jste slyšeli o vodopádech Velký a Malý Štolpich? Nachází se jen kousek od vyhlídkového místa Ořešník a patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor. Velký Štolpich vytváří v horní částí soutěsky několikastupňový vodopád, v dalších jeho místech objevíme ale i menší vodopádky a kaskády. Tok Malého Štolpichu také vytváří několik vodopádů.

Druhou trasu, kterou vám rádi doporučíme, je naučná stezka Oldřichovské bučiny nad Oldřichovem v Hájích. Tu totiž lemuje spousta zajímavých skalních útvarů roztodivných tvarů i jmen – Sněhulák, Oldříšek, Podsvětí, Hřib nebo třeba Kočičí hlava. A mezi všemi dominuje třeba velkolepá hlava gorily! Na naučné stezce potkáme kromě žulových skal také naučná zastavení, třeba dřevěné lůžko s rozšiřující se rourou, díky níž můžeme naslouchat zvukům lesa. Další zajímavostí je i maketa dutiny stromu s modely ptáků, když se do ní člověk podívá, zjistí, jak tam vlastně žijí.

Teď už se ale pojďme vrhnout na naší další památku kulturního dědictví UNESCO a přesuňme své kroky do Krkonoš. V obci Poniklá najdeme dílnu Rautis, kde se s více jak 100letou tradicí ručně vyrábí vánoční ozdoby z foukaných skleněných perlí. Jedná se o jediné místo na světě, kde se původní způsob výroby osobitých perličkových vánočních ozdob zachoval dodnes. Pokud Vás zajímá, jak ozdoby vznikají, přijeďte se do Poniklé podívat na exkurzi a nechte se okouzlit starobylou krásou ozdob. Při exkurzi můžeme sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby. A nakonec si můžeme i nějakou pěknou vánoční ozdobu sami vyrobit.

Doslova naproti dílně Rautis se nachází Muzeum krkonošských řemesel. Soukromé muzeum manželů Pičmanových funguje již od roku 1999. Kromě dokladů tradiční zemědělské, řemeslné a domácké výroby nabízí muzeum ukázky starých textilií oděvních i dekoračních a různých technik jejich tvoření a zdobení, pohled do dětského koutku se starými hračkami, do místní hospůdky a dobového módního salónu.

Návštěvu Poniklé ale můžeme spojit i s jinými aktivitami a klidně i překročit pomyslného hranice Krkonoš a vydat se třeba do Českého ráje. Jen zhruba 20 kilometrů od Poniklé se nachází Bozkovské dolomitové jeskyně. Jeskyně jsou v současné době svou délkou přes 1000 metrů největším známým jeskynním systémem v severovýchodních Čechách. Jsou charakteristické hojným výskytem křemenných lavic, říms a lišt, nechybí jim však ani krápníková a sintrová výzdoba. Korunou návštěvního okruhu jsou vodní plochy tvořené malými jezírky a na závěr prohlídky na nás čeká největší podzemní jezero v Čechách s průzračně modrozelenou vodou. Přidáváme ale jedno velké pozor! Nenechte se zmást teplým venkovním počasím. Vzhledem k tomu, že se teplota v jeskyních pohybuje kolem 7 až 8 °C a prohlídka trvá zhruba 45 minut, doporučujeme si vzít na sebe něco teplejšího.

Ne nadarmo se Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby dílny Rautis oficiálně řadí mezi české divy světa. My ale víme, že těch divů je v našem kraji mnohem více a na každého čeká právě ten jeho. Pro další tipy sledujte naše sociální sítě REGION LIBEREC a webové stránky www.liberecky-kraj.cz.