Vyhledávání

Slyšíte to? Ten uklidňující zvuk šumících, zurčících až burácejících potoků a řek. Možná nejsou tak slavné jako ty Niagarské, ale zase jsou blízko. Tolik úchvatných pohledů na rozbouřená koryta řek a padající vodu bychom hledali jen málokde. Vodopády nás často okouzlují svou výškou, divokostí nebo unikátní okolní přírodou. Tak si pojďme naplánovat báječné jarní výlety, neboť vodopády hučící pod přívaly vody jsou v tomto období nejmohutnější a jejich návštěva je tak ještě kouzelnějším zážitkem.

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Anebo že tu najdeme ten nejvyšší a nejvodnatější? Králem českých vodopádů, alespoň podle výšky, je ten Pančavský – měří totiž 148 metrů. Mimo to je také nejvyšším vodopádem celé mimoalpské Střední Evropy. Jako turisté jej najdeme na červeně značené turistické trase vedoucí od Vrbatovy boudy směrem k Labské boudě. Přístup k vodopádům je ale omezený, jelikož leží v I. zóně Krkonošského národního parku. Výhled ale umožňuje Ambrožova vyhlídka, ze které je kromě vodopádu krásný výhled na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu.

Mezi vyhlášené přírodní památky Jizerských hor patří vodopády Černé Desné. Leží na oblíbené červené turistické trase z Desné vedoucí netradičně proti proudu. Koryto vody je plné typických peřejí, kaskád, kotlů a v první řadě větších či menších vodopádů, které vodní proud vymodeloval do neskutečných tvarů. Trasou tak mineme hned čtyři vodopády – Plotnový, Dlouhý, Bukový a nakonec i Hrncový. Řeka tady totiž doslova čaruje.

Více než dva metry vysoký vodopád nalezneme i na řece Ploučnici nedaleko Stráže pod Ralskem v Lužických horách nesoucí název Chrastenský vodopád. Vodopád si nás možná nezíská svou mohutností, nýbrž ale svou krásou a umístěním uprostřed smrkového porostu. K vodopádu se dostaneme opět po červené turistické značce z obce Hamr na Jezeře nebo z obce Osečná na druhé straně. Cesta je velmi nenáročná, a tak s sebou zajisté můžeme vzít i ty menší vodní obdivovatele. Na trase nás čeká dost prostoru na chvilku zastavení, posezení, užití si šumění vody a ševelení korun stromů v okolí.

V nečekané rybníkářské krajině, rozkládající se na okraji Máchova kraje mezi obcemi Holany a Stvolínky, je k vidění na Dolanském rybníku jeden z našich umělých vodopádů. A nebudeme vás ani trochu tahat za nos, když vám povíme, že Dolanský vodopád je dokonalý. Jeho padající voda má totiž tvar přesné paraboly, která je dána uměle zarovnanou strouhou odvádějící vodu z rybníka. Vody je tady tak stále poměrně dostatek a je nač se dívat.

Hned dva vodopády blízko sebe najdeme v Nové Pace v Českém ráji. Říká se jim Novopacké nebo Sýkornické vodopády, podle přírodního parku, ve kterém se nacházejí. Soustava vodopádů je unikátní především svým tvarem s převisem. Za ten vděčí odolnějším pískovcovým lavicím, přes které voda přepadává a vymílá měkčí podloží. Nejhezčí jsou vodopády v období dešťů na jaře, za sucha totiž mohou být bez vody.

O tom, že je příroda mocná kouzelnice a dokáže vytvořit až neuvěřitelnou podívanou, jsme vás snad přesvědčili. A i když ty naše nevypadají jako Niagarské nebo Viktoriiny vodopády, neměli by uniknout nikomu! Další tipy na dokonalou relaxaci najdete na našich sociálních sítích REGION LIBEREC a na turistickém portále www.liberecky-kraj.cz.


Informace o trase

 
load