Vyhledávání

11 naučných stezek, které budou vaše děti bavit

Přemýšlíte, jak zabavit děti? Vezměte je do přírody a poznávejte naše naučné stezky. Pár jsme jich pro vás vybrali.

ELDORÁDLO – CESTA HOJNOSTI (Jizerské hory)

Rádlo
Délka trasy: 7 km

Eldorádlo je netradiční stezka, která klade důraz na smyslový prožitek krajiny a genia loci místa. Využívá příběhu poutníka, který se zastavuje při své cestě krajinou, poznává její obyvatele a život v ní. Navozuje atmosféru a vybízí k zamyšlení, avšak jednotlivé prvky uspokojí i malé návštěvníky – zkouší svoji rovnováhu, poznávají stromy, skládají slova i hrají na zvonce. Trasa má navíc i zkrácenou dětskou odbočku – PROCHÁZKA LESEM S VEVERKOU BERTOU (délka trasy 2 km), která začíná u zastavení rodina (cesty Eldorádlo) a která je značená veverčí stopou. Děti na trase poznávají život zvířat v lese a ještě plní úkoly. 

MRAVENČÍ STEZKA (Jizerské hory)

Bedřichov
Délka trasy: 1,5km

Za zvířátky do lesa - tak se dá nazvat lesní stezka v Bedřichově, která ukazuje zvířata žijící v lese. Pro děti jsou připraveny dřevěné sochy v nadživotních velikostech a u každého zvířátka je navíc tajenka. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě.Leták v tištěné podobě k dostanete na infocentru nebo na centrálním parkovišti. Ti, kteří absolvují Mravenčí stezku a doloží vyplněnou tajenku, mohou získat 10% slevu na půjčovné koloběžek u rozhledny Královka.

V Bedřichově mají ještě další dětské naučné stezky. Tou první je MODRÉ PUTOVÁNÍ ZA ZÁZRAČNOU VODOU (délka trasy cca 4 km), která vás provede skleněnými znameními z kamínků od informačního centra (kde obdržíte hrací kartu s mapou) za Hotel Jelínek k soše a nově instalovanému křeslu víly Izeríny, dále po sjezdovce na Vysoký hřeben až k léčivé studánce a za doprovodu dobrých duchů lesa na skálu Trniště. Odsud se můžete vracet zpět k informačnímu centru, kde na vás čeká odměna. Stezka vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede nás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem…A tou druhou je STEZKA K VIKLANU (délka trasy 1 km) – začněte na centrálním parkovišti a najděte tajemství bedřichovského viklanu.

LIŠČÍ STEZKA (Krkonoše)

Harrachov
Délka trasy: 300 m

Stezku najdete u modré turistické trasy ve směru k Mumlavským vodopádům. Liščí stezka je zábavný chodník pro děti od 3 let. Naučná a dobrodružná stezka dětem přiblíží zajímavosti ze života lišek a některé liščí dovednosti si mohou i sami vyzkoušet. Co byste řekli na vratkou kládu, prolézání nory nebo lezení na strom? 

V Harrachově si navíc můžete projít ještě další naučné stezky, které budou vaše ratolesti bavit – VČELÍ STEZKU JANA HARRACHA (délka trasy 3,5 km), na které se dozvíte spousty zajímavostí ze života včel. Nejlepší bude začít až na Rýžovišti, abyste nemuseli jít 1 km po silnici. Tahle trasa však v současnosti není zokruhovaná a hledá alternativu, jak dokončit okruh do Rýžoviště přírodou mimo silnice.

Originální zážitková stezka BOSOU NOHOU (délka trasy 200 m) je nově vytvořena u restaurace Pod Čerťákem a tady se vaše děti určitě zabaví. Vy si zatím můžete ulovit vlastního pstruha, kterého vám mohou zrovna v místní restauraci připravit.

HRAVÉ PUTOVÁNÍ JEŠTĚDSKÝM LESEM (Jizerské hory)

Výpřež, Liberec
Délka trasy: 6 km

Naučná a prožitková stezka "Hravé putování ještědským lesem, když smích si odsud nesem“, začíná Na Výpřeživ Tetřevím sedle pod Ještědem. Cesta dlouhá kolem šesti kilometrů vede převážně z kopce, což uvítají zejména rodiny s dětmi. Stezku, určenou především pro dětské návštěvníky, zpestřili její tvůrci pestrými malůvkami a nejrůznějšími hejblátky na hraní ze dřeva, které nás seznámí se životem lesa. Při tvorbě stezky autoři spojili nápaditost a výtvarný um s nadšením pro přírodu a hravost. 

LUFŤÁKOVA STEZKA (Krkonoše)

Benecko
Délka trasy: 3 km

Už jste slyšeli o převratném luftování na Benecku? Ne? Vy nevíte, kdo je lufťák? Přeci ten, kdo si doslova na vlastní plíce užívá svěží vzduch na Benecku, a bystří si tak své smysly. Totiž, okysličený mozek lépe myslí! Nemusíte být olympionik ani Einstein, naši stezku zvládnou projít všichni, kteří se rádi baví. Stezka začíná na centrálním parkovišti na Benecku . a trase na Vás čekají zastávky: „mapa, lufťákova flotila, drž partu, bylo nás pět, koule v háji, lufťák hledá SuperStar“, "jeden nestačí", "drevokocůr". Můžete se těšit na nová stanoviště „Smotni si“, „Šoupni si“, „Puzzni si“, „Musíme to opravit“ a „ Trpaslík Vejral“. Na odloučeném stanovišti, které budete muset najít pomocí nápověd, se nachází největší trpaslík na světě a bude odtamtud krásný výhled! Kus cesty taky absolvujete lanovkou. A až to všechno projdete, skočte si do jednoho z výdejních míst pro certifikát a samolepku s lufťákem.

Z dílny Krkonošského národního parku jsou na Benecku ještě další dvě naučné stezky – BENECKÁ PŘÍRODNÍ  STEZKA (délka trasy 5 km). Tématika her je jasná, příroda. S dětmi můžete zkusit přiřadit mláďátka svým rodičům, listy těm správným stromům, hádat, které houby jsou jedlé nebo poznávat ptáčky. Tou druhou naučnou stezkou, také lesní, je HRAVÁ SOJČÍ NAUČNÁ STEZKA (délka trasy 5 km)), která je vylepšená prolézačkami pro děti. Zkusí si na ní to, jaké by to bylo být sojkou – jak sojka sází stromy do stromů, jak z lesa odletí celé hejno sojek, aniž by si toho někdo všiml i to, jak Krakonošovi hlídá les. Začíná od Hotelu Zlatá vyhlídka - Žalý.

NAUČNÁ STEZKA SE ČTYŘLÍSTKEM KOLEM BLAŤÁKU (Máchův kraj)

Doksy
Délka trasy: 15 km

Vydejte se společně s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou na výlet kolem komiksového rybníku Blaťáku, ve skutečnosti Máchova jezera. Čeká na vás nejedno dobrodružství! Navštívíte zajímavé skalní útvary, dozvíte se nejeden zajímavý příběh a to nejlepší vás čeká na konec. Celá trasa naučné stezky je vedena po žluté turistické trase kolem Blaťáku (Máchova jezera). První zastavení, kde můžete načerpat síly a dozvědět se zajímavé informace, se nachází těsně přes vstupem do lesa v Kuřivodské ulici v Třeskoprskách (Doksech). Druhé zastavení na vás čeká pod vrchem Borný k odbočce na vyhlídku. U posledního zastavení naučné stezky ve Starých Splavech vyměníte žlutou turistickou trasu za červenou a hurá po Jarmilině stezce do Třeskoprsk (Doks). Zde se držte místního městského značení, které vás zavede až do Muzea Čtyřlístek, které se nachází na Zámku Doksy.

Pokud si na celou cestu netroufáte, v letních měsících (červenec a srpen) si jí můžete zkrátit buď pomocí pravidelné lodní přepravy, nebo výletního vláčku. Lodí z přístaviště u Kempu Březňák, lze vystoupat ke 2. zastavení a dále po zelené a žluté do Starých Splavů. Výletním vláčkem ze zastávky Bílý kámen - odbočka k zastávce Autokemp Born ý - odbočka (zde po silnici k autokempu Borný, dále po zelené ke 2. zastavení a tou samou cestou zpět).

DĚTSKÁ NAUČNÁ STEZKA SEDMIHORKY (Český ráj)

Sedmihorky
Délka trasy: 3 km

Naučná stezka pro malé i velké návštěvníky, kdy je na každém zastavení je pro připraven nějaký úkol či hádanka. Děti si zde mohou například zahrát na dřevěný xylofon, zahrát si na zvířátka, obkreslit si listy stromů a další. Hravou formou tak získáte základní informace nejen o lese v Českém ráji. Okružní trasa vede po turisticky značených cestách, lesních cestách a místních komunikacích okolím kempu Sedmihorky, podél přírodních rezervací Bažantník a Hruboskalsko. Doporučeným výchozím bodem je kemp Sedmihorky. K trase byl vydán i dětský průvodce naučnou stezkou, do kterého si děti píší a kreslí co cestou viděli a dělali. Zakoupit ho můžete v recepci kempu Sedmihorky, v některých informačních centrech, případně v budově Správy CHKO Český ráj.

NAUČNÁ A INTERAKTIVNÍ STEZKA SLOUP V ČECHÁCH (Lužické hory)

Sloup v Čechách
Délka trasy: 2 km

Jedná se o nenáročnou cestu, která vhodně doplňuje lesní vyhlídkové okruhy Sloupským skalním městem. Naučná lesní stezka má 5 zastavení, které tvoří dřevěné stojany s pohyblivými prvky. Děti hravou formou seznámí s životem v lese. Jednotlivá zastavení jsou orientována na rostliny, dřeviny a živočichySoučástí stezky je dřevěný altán „Vodní chrám“ s obnovenou lesní studánkou.

CIPÍSKŮV OKRUH (Český ráj)

Jičín
Délka trasy: 3 km

Putování za slavným hodným a moudrým loupežníkem Rumcajsem, jeho ženou Mankou a synkem Cipískem je určeno zejména pro rodiny s dětmi. Cipískův okruh je zkrácená část Rumcajsovy stezky. Je připraven pro rodiny s malými dětmi, které nechtějí absolvovat celou trasu. Z Prachova vyjdete po modré značce do zatáčky na okraji obce. Od rozcestníku budete pokračovat po zelené přes Přivýšinu a po sejití z vrcholové vyhlídky do sedla se dáte po modré kolem Rumcajsovy jeskyně a přes hřiště ke kostelíku. U kostelíka odbočíte vpravo a po vozové cestě pod vrchem Brada se vrátíte zpět do sedla pod Přivýšinou. Zpět do Prachova již nechoďte po zelené, ale po modré značce. Cestou vedoucí lesem Řáholcem navštívíte například Rumcajsovu jeskyni, která vypadá, jako by Manka právě před pár minutami odběhla ke studánce pro vodu na nefalšovanou loupežnickou polévku. V okolí stezky najdete skály a skalní útvary, ale také čisté rybníky s písčitými plážemi. Stezka navíc přináší úkoly, pokud je děti zvládnou, obdrží po návratu do jičínského informačního centra pamětní list.

STEZKA HASTRMANŮ (Máchův kraj)

Brniště
Délka trasy: 6 km

Stezka hastrmanů je naučná stezka s jedenácti tématickými zastávkami, která vám přiblíží  život kolem vody, připomene některé druhy rostlin, stromů a živočichů svázaných s tímto prostředím v blízkosti Panenského potoka. Nastíní vám význam mokřadů, lužních lesů, i nutnost ochrany vody a vodních ploch. Dětem jsou v rámci stezky na některých zastaveních k dispozici hrací prvky, dále jim slouží 4 dětská mini hřiště a hrací plocha, na které můžou malí i velcí poměřit svou šikovnost v hraní kuliček. Starší děti si mohou na zastaveních prověřit své vědomosti, mladší děti zvou pohádkové bytosti ke splnění nejrůznějších úkolů.

MEIXNEROVA POHYBOVÁ STEZKA (Lužické hory)

Prysk
Délka trasy: 2 km

Pohybová stezka byla pojmenována po místním kronikáři a učiteli. Jde o krátkou procházku pro děti i dospělé s herními a cvičebními prvky. Cesta je označena originálními dřevěnými ukazateli od místního řezbáře pana Jelínka. Co ukazatel, to malé mistrovské dílo. Od obecního úřadu se nejprve dojde k hřbitovu na kraji lesa a pak už začíná lesní dobrodružství. Po cestě je mnoho příležitostí vyzkoušet sílu a hbitost, zacvičit si na posilovacích strojích či si jen protáhnout tělo na některém cvičebním prvku. Chcete-li si odnést ještě větší zážitek, zkuste bosonohou variantu, tedy projít nedlouhou stezkou bez bot. Stezka končí v Horním Prysku nad koupalištěm na místě původního historického altánu (dnes zde stojí jeho replika) s výhledy na krásně zrekonstruovaný kostel sv. Petra a Pavla, do údolí zařízlou malebnou ves a opravený areál koupaliště. V areálu koupaliště najdete herní prvky pro děti, prolézačky, houpačky a hobití domečky. 


To ale není vše, máme jich tu daleké víc, takže další tipy zase příště. Která je vaše nejoblíbenější? Pošlete nám své tipy na FB Liberecký kraj cestou necestou. 


Liberec

Informace o trase

 
load