Kde bydlí Rumcajs?

Přeci v lese Řáholci. A ten je u Jičína v Českém ráji.

Není tedy divu, že tu má Rumcajs ševcovnu. Tedy – je z doby kdy se ještě živil počestným řemeslem. Malý domek, kde se nachází jeho řemeslná dílna, Cipískova ZOO, Mančina bylinková zahrádka, herna pro děti a obchůdek se suvenýry najdete nedaleko od Valdické brány v ulici pod Koštofránkem. Ševcovna však není jediný cíl, kde si vyhrajete.

V Jičíně je totiž i muzeum hry. Regionální muzeum a galerie spravuje přes 120.000 předmětů v archeologických, historických, etnografických a přírodovědných sbírkách. Regionální muzeum ve stálé expozici nabízí čtyři samostatné cesty prohlídky. Pro každý ze sálů je vybrán charakteristický prvek, který je předmětem herní situace (psaní ve scriptoriu, mletí na žernovu, předení nitě na kolovratu atd.), zároveň návštěvník v každé místnosti objeví kopii historické mince a může si její obraz přenést frotáží do svého průvodce. Nebo se vydejte na cestu za třemi panáčky, do muzejní herny, na cestu s hůlkou Albrechta z Valdštejna či za Eliškou Kateřinou. Víc prozrazovat nebudeme, abyste se měli na co těšit.

www.muzeumhry.cz; www.rumcajsovasevcovna.cz

Jičín