Za jídlem do muzea nebo na naučnou stezku

Na jídlo nemusíte jen do restaurace, pojďte se s námi projít po regionu.

Pro všechny, kteří mají rádi sladké, ale drží si štíhlou linii, máme pozvánku do městyse Pecka v podhůří Krkonoš do muzea cukrářství. Jedná se o soukromou sbírku cukrářského vybavení s rodovou historií. V domě, kde sídlí muzeum, byla cukrárna již v minulosti.  Kromě cukrářství jsou v muzeu připomenuta i další řemesla, kterými Pecka žila ve 20. století, k vidění jsou starožitnosti, prostor je věnován i místním legionářům.

V Kavárně u babičkyLindavě si kromě dobrých zákusků a kávy můžete také prohlédnout sbírku retro věcí, které se dříve používaly a na jejichž funkci se už dávno zapomnělo.

Jak se vyrábí máslo? Minimuzeum výroby másla a chleba dle našich předků na vás čeká v Bílém Kostele dle našich předků. K vidění jsou odstředivky na mléko, máselnice, formy a dózy na máslo, bandasky na mléko, krajáče a smetaníky. Vše, co souviselo s výrobou másla, tvarohu a tvarůžků. Malý chlebový koutek, díže na zadělávání těsta, kopist na míchání, síta na prosévání mouky a lopata na sázení chleba do pece. Na zahradě funkční pec na pečení chleba a sbírka starých pluhů „obracáků“.

Máte rádi hořické trubičky a chtěli byste se stát opravdovým trubičkovým znalcem? Stačí se vydat na Trubičkovou stezku do Hořic, projít sedm zastavení, splnit sedm úkolů a vyluštit tajné heslo. Stezka je umístěna v klidném prostředí ve Smetanových sadech a určena je všem, kteří se chtějí dozvědět více o historii a výrobě této tradiční sladké pochoutky. A k čemu slouží tajné heslo? Tajné heslo musí výletník pošeptat pracovníkovi v Městském informačním centru nebo o víkendu v Galerii plastik a na základě toho si pak odnese zaslouženou sladkou odměnu.

Co má Ještěd společného s moukou a pivem? Dozvíte se, když vyrazíte na dvě nově vybudované naučné stezky Pivovarnickou a Mlynářskou na svazích ještědského hřebene. Naučné stezky poučí o místním regionu a zdejší výrobě piva a mouky, a navíc se na nich dá i soutěžit. Na pokladně lanovky Skalka si můžete vyzvednout hrací karty s kvízovými otázkami. Za správné odpovědi čeká na luštitele podle zvládnuté stezky jako odměna pivo nebo palačinka. Naučné stezky vedou po stávajících sjezdových tratích areálu Ještěd a je z nich krásný výhled na město Liberec a okolí.