Netradiční restaurace

Patříte-li mezi tu skupinu strávníků, kteří kromě dobrého jídla ocení i netradiční prostředí a zážitek navrch, máme pro vás několik tipů.

Podívat se pod pokličku sklářského řemesla vám umožní v restauraci Ajeto v Novém Boru, kterou navrhl známý architekt Bořek Šípek. Při jídle můžete přes sklo sledovat skláře při práci, a ti odvážnější si foukání skla po dobrém obědě můžou sami vyzkoušet.

"Co budete, holoto, chlastat a žrát?" přivítá vás šenkýřka v dobovém kostýmu, když usednete k dřevěnému stolu podestlanému slámou ve Středověké krčmě Dětenice. Nevyděsí-li vás šenkýřka ještě před objednáním, užijete si pravou středověkou hostinu s hudebníky a tanečnicemi, kejklíři či fakírem, šermíři na kordy řeší svůj spor, a vás může i vládce pekel.

Vynechat byste určitě neměli oběd nebo večeři v oblacích v Hotelu Ještěd. Přijeďte si užít výborné jídlo, jedinečnou atmosféru tohoto architektonického skvostu a nádherné výhledy nejen na město Liberec.

Už jste někdy jedli na zámku s výhledem na věže skalního města? I to můžete v Libereckém kraji zažít, stačí přijet na Zámek Hrubá skála, kde si můžete vybrat, zda poobědváte v zámecké nebo letní restauraci na hradbách, v loveckém salonku či středověké krčmě.

Liberecký kraj se může pochlubit hned dvěma restauracemi, které se nacházejí v obřím sudu. Obří sud nedaleko Lázní Libverda láká nejen jedinečným výhledem na celé panorama hlavního hřebene Jizerských hor, ale především samotnou stavbou ve tvaru sudu, která byla postavena již v roce 1931. Na děti tu čeká mini ZOO. Výletní restaurace je ideálním výchozím bodem pro výlety do Jizerských hor a také jako nástupní místo pro cyklisty na trasy Singltreku. Druhý obří sud s restaurací a penzionem se nachází na kopci Javorník nedaleko od Liberce. Obří sud je součástí Všesportovního areálu Javorník, kde najdete také čtyřsedačkovou lanovku, jednu z nejdelších bobových drah v České republice, bikepark a dětská hřiště. Oblíbená restaurace v sudu na Javorníku, která byla postavena už v roce 1899, sloužila až do roku 1974, kdy stavba vyhořela. Znovu postaven byl pak sud v roce 2011.

Jedinečnou atmosféru nabízí Restaurace Skála v Klášteře Hradišti nad Jizerou. Historie zdejší pivovarské restaurace spadá podle některých dochovaných informací až do poloviny 12. století, kdy si tuto lokalitu vybral řád cisterciáků ke stavbě svého kláštera, dnes pivovaru Klášter. Prostory restaurace byly ručně vytesány do skály právě mnichy, kteří stavěli zmiňovaný klášter, a vykutané jeskyně sloužily během staletí řádovým bratrům jako dočasné obydlí a úkryt před nezvanými hosty. K jedinečnému zážitku přispívá také možnost si sám načepovat pivo.