Obec Zlatá Olešnice leží jihovýchodně od Tanvaldu, západně od Jablonce nad Jizerou. Rozkládá se na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, podél potoka Zlatník, ve kterém se kdysi rýžovalo zlato. Obec se skládá ze čtyř částí: Zlatá Olešnice, Lhotka, Návarov a Stanový.

První zmínky o obci Zlatá Olešnice pocházejí z roku 1033, kdy zde byl postaven křesťanský kostelík. Podle pověsti ho založili sv. Cyril a Metoděj, kteří putovali po stezce vedoucí od Semil přes Bozkov až na hranice. Později byl na místě tohoto kostelíka postaven římskokatolický kostel sv. Martina, který je dominantou obce. Zlatá Olešnice náležela k navarovskému panství a její historie je úzce spjata s nedalekým hradem Navarovem. V osadě Stanový můžeme vidět rodný dům spisovatele Antala Staška.

Poloha obce je ideální k letním pěším výletům i zimním túrám na běžkách. V okolí jsou velké možnosti pro sjezdové lyžování. Přímo v obci se nachází lyžařský vlek, sjezdové tratě Šachty jsou vzdálené asi 5 km a Harrachovské sjezdovky zhruba 15 km.

mailZlatá Olešnice (Jablonec n. N.)

Zlatá Olešnice, 468 47

E-mail:ou@zlata-olesnice.cz