Lučany nad Nisou leží v podhůří Jizerských hor v těsné blízkosti města Jablonec nad Nisou. Původně tkalcovská obec je poprvé doložena v roce 1623.

Město leží na lučanské Nise, která je jedním ze zdrojů lužické Nisy. Prochází tudy železniční trať z Jablonce nad Nisou do Tanvaldu a státní silnice č.1/14. Nejvyšším bodem je vrchol Kamenné rozhledny Bramberk 787 m  n. m., která byla postavena v roce 1912. Nejvyšším bodem je silnice do Smržovky, v místě zvaném Krojčenk prochází rozvodí dvou moří. Do padesátých let minulého století tu stával hostinec, z jehož okapů stékala voda na jednu stranu do Nisy, pak přes Odru do Baltského moře - na druhou stranu do Kamenice a přes Jizeru a Labe do Severního moře.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1623. Prvním doloženým rychtářem byl Bartoloměj Fischer, jehiož jméno se zmiňuje v uvedeném roce v kronice sklářského rodu Schürerů z Waldheimu ve Mšeně. Další zápis je z roku 1634 v semilském urbáři. Lučany patřily  do semilského panství, jehož majiteli byli páni ze Smiřic. V roce 1635 toto panství získal lotrinský rod Des Fours.

Sklářství přišlo do Lučan až v 18. století, předtím se zde lidé živili drobným hospodářstvím,  domácím tkalcovstvím a předením.

Dne 12. července 1894  projel z Jablonce n. N. do Lučan první vlak, do 10. října téhož roku byl dokončen úsek dráhy z Lučan do Tanvaldu, takže se dala již projíždět celá trasa. V letech 1905-1906 byl v obci zaveden plyn z vlastní plynárny. V roce 1913 byla obec elektrifikována.

Na dnešním území města, tj. včetně Horního Maxova a Jindřichova, žilo v roce 1939 celkem 5069 obyvatel. V současné době  na tomto územním celku  žije 1777  trvale bydlících  obyvatel. K nim můžeme  přičíst až stovky lidí v rekreačních chalupách.

Po válce obec ztratila statut města, a opět ji byl vrácen 10. října 2006. Na území obce se nachází  dva kostely: kostel  Navštívení Panny Marie v Lučanech a kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Horním Maxově. Oba dva kostely jsou 100 roků staré a slouží svému účelu, velmi často jsou v nich pořádány koncerty. Významnou pamětihodností je socha sv. Františka z Assisi z roku 1765. K rekreačním účelům slouží v zimě lyžařský vlek a v létě místní koupaliště.

mailLučany nad Nisou

Lučany nad Nisou, 468 71