Obec Dolní Řasnice se rozkládá po obou stranách údolí stejnojmenné říčky v severní části Frýdlantského výběžku.

Obec byla založena pravděpodobně v roce 1381, ale první písemný doklad pochází z roku 1409. Byla uváděna pod původním německým jménem, které získala podle prvního osadníka Ruckera. České jméno získala Dolní i Horní Řasnice až po druhé světové válce podle říčky, při které byly kdysi založeny.

Dolní Řasnice je proslavena kovárnou Ondřeje Stelziga, který předal císaři petici o nesnesitelném útlaku robotníků na frýdlantském panství. Osudy řasnického kováře zpracoval v díle Železná koruna spisovatel Václav Kaplický, který žil a pracoval v nedaleké osadě Peklo.

Horní Řasnice si do dnešních dnů zachovala ráz příhraniční obce. Návštěvníci zde najdou mnoho lidových hrázděných staveb. Příroda Frýdlantska a okolí Horní a Dolní Řasnice přináší nezapomenutelné zážitky z turistických i cyklistických cest. Není proto divu, že se v sezóně počet obyvatel Řasnice rozrůstá o značný počet chatařů a chalupářů.

mailDolní Řasnice

Dolní Řasnice 153, Dolní Řasnice, 463 67