Vyhledávání

Obec Desná v Jizerských horách byla založena v roce 1691 hrabětem Albrechtem Maxmiliánem Desfoursem, jméno jí dala řeka na níž leží. Její dnešní podoba vznikla spojením několika malých osad.

Město Desná leží v Jizerských horách na soutoku Bílé a Černé Desné ve výšce 490 - 780 m n. m. Toto malé město nabízí množství atraktivních turistických cílů, mezi které patří např. Protržená přehrada, vodní nádrž Souš a vodopády na Černé Desné. Dále možnosti sportovního vyžití po celý rok, mezi které patří především turistika, cykloturistika a sjezdové i běžecké lyžování.

Díky podnikatelské činnosti rodiny Riedelů v 19. století se zde výrazně rozvíjel sklářský průmysl. Z historických zajímavostí stojí za zmínku architektonicky zajímavá Riedelova vila, která slouží jako kulturní a informační centrum s malým muzeem a galerií. Riedelova hrobka s krásnou pseudorománsko-gotickou kaplí, starokatolický kostel Nanebevstoupení Páně jako jeden z pěti starokatolických kostelů v ČR, římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, ozubnicová trať a v neposlední řadě výše zmiňovaný areál Protržené přehrady, kde 18. září 1916 došlo ke katastrofě na Bílé Desné.

Město Desná tvoří bránu do Jizerských hor a je vhodným turistickým cílem.

Informace o trase

 
load