Bukovina u Čisté

Obec Bukovina u Čisté leží asi 11 km jihovýchodně od Jilemnice a 12 km západně od Hostinného.

Jedná se o údolní ves, která v horní částí přiléhá ke Studenci a východním směrem údolí navazuje na obec Dolní Kalná.

První zmínka o obci Bukovina u Čisté pochází z roku 1386. Ves je ve starších pramenech známá pod názvem Bukovinka. Mezi majitele panství patřil Kryštof Harant a později i Albrecht z Valdštejna. Od roku 1850 je Bukovina u Čisté samostatnou obcí.

V obci se dochovala řada roubených chalup. Chalupa č.p. 20 je památkově chráněným objektem. Jedná se o malebné, dnes již ojedinělé stavby, které jsou přirozené zasazené do okolní krajiny.

Poloha obce v oblasti Podkrkonoší ji předurčuje jako cíl turistických výletů, nebo zastávku během jízdy na četných cyklostezkách, které se nacházejí v okolní klidné přírodě. Nedaleko od obce se nacházejí střediska Krkonoš, kde v zimním období najdou příznivci lyžařských sportů desítky udržovaných sjezdových tratí a kilometry běžeckých stop.

mailBukovina u Čisté

Bukovina u Čisté 19, 514 01